V sibiřském Krasnojarsku byl zachycen severokorejský samohybný kanón Koksan. Odhalila to fotografie šířící se na sociálních sítích, kterou ověřily nezávislé zdroje. Tento vývoj vyvolal značnou mezinárodní odezvu, zejména v souvislosti s válkou na Ukrajině, kde může být tato zbraň nasazena.
Podle bezpečnostního experta Attily Demkó se jedná o 170mm samohybný kanón Koksan, uvedl server index.hu. Ten se nyní nachází ve středu Sibiře a pravděpodobně míří západním směrem. Demkó dodal, že tento kanón s dostřelem až 60 kilometrů je značně výkonný. Ovšem i přes své schopnosti jeden nebo několik kusů průběh války nezmění.
Zároveň upozornil na fakt, že severokorejské dělostřelectvo patří k největším na světě, s odhadovaným počtem 10 000 kusů. Podle něj by Severní Korea teoreticky mohla dodat Rusku velké množství těchto zbraní, dokonce více, než by mohly poskytnout Spojené státy a Evropská unie dohromady. Tento počet však není zárukou kvality, přesto je jejich množství významné.
Severokorejský kanón Koksan (M1989) je považován za strategickou zbraň díky svému jedinečnému 170mm kalibru, který je v moderním dělostřelectvu spíše výjimečný. Jeho schopnosti se blíží dělostřeleckým systémům NATO, které v současnosti využívá ukrajinská armáda.
Server Army Recognition připomněl, že tento kanón je v Koreji nasazován poblíž demilitarizované zóny, kde představuje hrozbu pro jihokorejské cíle. Koksan se také osvědčil v minulých konfliktech, například během války mezi Íránem a Irákem v 80. letech.
Ruský zájem o tuto zbraň by mohl souviset s výraznými ztrátami jejich vlastních dělostřeleckých systémů s dlouhým dostřelem, například typu 2S7 Pion, kterých bylo podle některých zpráv zničeno či vážně poškozeno téměř 30.
Integrace tohoto systému do ruské armády však představuje logistickou výzvu. Kalibr 170 mm není v ruské výzbroji běžný, což znamená, že by bylo nutné zajistit přímé dodávky munice ze Severní Koreje nebo vytvořit nové zásobovací trasy.
Přestože dodávky zbraní z Pchjongjangu do Moskvy byly již dříve zdokumentovány, nasazení systémů s takto dlouhým dostřelem by mohlo představovat významnou změnu na bojišti. Pro Severní Koreu zároveň spolupráce s Ruskem nabízí příležitost k posílení vztahů s velmocí, a to jak z ekonomického, tak technologického hlediska.
Dodávky severokorejských zbraní do Ruska porušují sankce OSN, které zakazují vývoz zbraní ze Severní Koreje. Podle analytiků by tento krok mohl vést k mezinárodním sankcím nejen vůči Pchjongjangu, ale také vůči logistickým sítím, které tuto spolupráci umožňují.
Tato situace znovu připomíná komplexní geopolitické vazby, které formují válku na Ukrajině, a zároveň ukazuje, jak Pchjongjang využívá tuto krizi ke zvýšení svého strategického významu na mezinárodní scéně.
Témata: válka na Ukrajině, severokorejská armáda, Severní Korea
Související
16. ledna 2025 15:52
16. ledna 2025 10:28
15. ledna 2025 16:03
15. ledna 2025 11:01
13. ledna 2025 12:28