"Je s podivem, že svět neuznává roli, kterou sehrálo Rusko ve druhé světové válce, když porazilo fašismus. Nyní je Rusko opět vpředu, aby světu přineslo úlevu, zdraví, život," prohlásila viceprezidentka venezuelské socialistické vlády ve státní televizi, když oznámila, že dorazila ruská vakcína. Ta se bude v Caracasu testovat na asi 2000 lidech.

Minulý měsíc venezuelský prezident Nicolás Maduro navrhl, že by se ruská vakcína mohla také aplikovat kandidátům prosincových parlamentních voleb, aby mohli "dělat bezpečnou kampaň".

Venezuela dosud zaznamenala podle Madurovy vlády 76.029 nakažených koronavirem, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně, a na 635 úmrtí v souvislosti s nákazou. Za poslední den se v této téměř třicetimilinové zemi potvrdilo 907 infikovaných koronavirem. Podle opozice a řady expertů jsou ale reálná čísla vyšší.

Ruskou vakcínu také minulý měsíc chválil v projevu k Valnému shromáždění OSN ruský prezident Vladimir Putin, který při tom nabídl bezplatné očkování touto vakcínou pracovníkům OSN. Řada odborníků ve světě se k ruské vakcíně ale zatím staví skepticky.

Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje téměř 200 kandidátních očkovacích látek, v klinických studiích jsou nyní čtyři desítky z nich. Za nejnadějnější považuje WHO zhruba šest z testovaných vakcín. Vlastní vakcínu proti covidu-19 vyvíjí také Česko, zatím má její prototyp.