"K 11:00 místního času (10:00 SEČ) výrobci elektřiny zajišťovali více než 70 procent spotřeby země. Ve všech oblastech jsme přednostně zásobovali zařízení kritické infrastruktury: kotelny, rozvodny plynu, vodovodní síť, čistírny odpadních vod. V některých oblastech funguje elektřinou poháněná veřejná doprava," napsala firma na facebooku.

V energetické soustavě je i nadále podle Ukrenerho nedostatek elektřiny, proto je prý potřeba pokračovat v plánovaných odstávkách. Odběratelé mají očekávat i neplánované výpadky.

Rusko tento týden opět masivně zaútočilo na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, úplně bez proudu byla bezprostředně o útocích celá Kyjevská oblast a částečně některá města včetně Lvova a Kyjeva. Kvůli situaci v ukrajinské energetické soustavě byla také aktivována havarijní ochrana v Rivnenské, Jihoukrajinské a Chmelnycké jaderné elektrárně.

Na opravách od středečních úderů nepřetržitě pracují týmy údržbářů, píše Ukrenerho. Připojení jednotlivých domácností podle společnosti ztěžuje nepříznivé počasí - silný vítr, déšť a teploty, které v noci klesají pod nulou.

Kyjevská správa dnes k 8:30 místního času (7:30 SEČ) hlásila 50 procent bytů, které jsou v hlavním městě bez proudu. Ve čtvrtek odpoledne jich bylo 70 procent. Dodávky vody jsou obnoveny už od čtvrtka, na teple se podle správy pracuje.