reklama

Kritici nový přístup považují za krutý a tvrdí, že změna, s kterou přichází prezident Donald Trump, přinutí zoufalé přistěhovalce raději podstoupit léčbu v jejich zbídačených zemích.

Jen v Bostonu se změna podmínek týká podle organizace poskytující právní služby migrantům zhruba dvou desítek rodin, jejichž děti trpí rakovinou, HIV, mozkovou obrnou, svalovou dystrofií, epilepsií či jinými nemocemi. Další rodiny pak dopisy od imigračních úřadů dostaly také v Kalifornii, Severní Karolíně a dalších státech USA.

Imigrační služba USCIS, která spadá pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti, uvedla, že změny v přístupu začaly platit 7. srpna. Týkají se všech dosud nevyřízených žádostí včetně těch, ve kterých migranti po dvou letech opět žádají o prodloužení ochrany. Nárok na výjimku mají pouze příslušníci armády a jejich příbuzní.

Demokratický senátor Ed Markey postup úřadů označil za nové dno Trumpovy administrativy. "Donald Trump doslova deportuje děti s rakovinou," řekl Markey.

Trump v prezidentských volbách přislíbil zpřísnit imigrační podmínky a ze země deportovat všechny přistěhovalce bez dokladů.

reklama