Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dopravce se zastal strojvedoucího. Při nehodě u Nových Zámků prý nepochybil

U Nových Zámků na Slovensku se srazil vlak jedoucí z ČR s autobusem. (27.6.2024) Fotogalerie +3
U Nových Zámků na Slovensku se srazil vlak jedoucí z ČR s autobusem. (27.6.2024)
Foto: Policia SR

Slovenský železniční dopravce ZSSK se zastal strojvedoucího vlaku, který ve čtvrtek smetl autobus u Nových Zámků. Firma vyloučila jeho pochybení, podle mluvčího spolupracuje s vyšetřovacími orgány na objasnění příčin tragické události. Nehodu nepřežilo sedm lidí, dalších pět osob utrpělo zranění. 

Mluvčí ZSSK Dominik Drevický uvedl, že společnost plně spolupracuje s vyšetřujícími orgány na objasnění příčin a důsledků čtvrteční nehody. "Už teď můžeme vyloučit pochybení strojvedoucího, které by mohlo zapříčinit tuto nehodu," řekl v pátek podle TASR. 

Strojvedoucí se podle dopravce zachoval podle předpisů, profesionálně a pohotově. "Vzhledem k nepříznivým okolnostem, spojeným s počasím a opravou infrastruktury, udělal všechno, co bylo v jeho silách. Vzniklou situaci nemohl očekávat ani jí zamezit," dodal Drevický. 

"Předběžné výsledky vyšetřování ukazují, že nedošlo k žádnému systémovému ani technickému selhání. Všechno fungovalo, jak mělo. Šlo pravděpodobně o individuální selhání lidského faktoru, které způsobilo, že na koleji, která byla v tu chvíli vyloučena z provozu, se objevil vlak, který tam neměl co dělat," uvedl ministr dopravy Jozef Ráž v pátek.

Podle generálního ředitele Železnic Slovenské republiky Alexandra Saka se zvedly závory po průjezdu osobního vlaku ve směru na Nové Zámky. "Do kolejiště nejprve vjelo osobní auto a následně za ním autobus, který se v kritické chvíli srazil s mezinárodním rychlíkem Praha - Budapešť," dodal. 

Ke srážce došlo na železničním přejezdu mezi Novými Zámky a Dvory nad Žitavou. Mluvčí Železnice Slovenské republiky Vladimíra Bahýlová sdělila, že nehoda se stala krátce po 17. hodině na chráněném železničním přejezdu se závorami a světelnou signalizací. 

Témata:  nehody vlaků vlaky Slovensko

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy