Lavrov podle agentury DPA schůzi opustí předčasně. Podle diplomatických zdrojů se účastnil ranního setkání, při projevu německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové ale odešel.

O předčasném odchodu Lavrova z dnešního setkání informovala dopoledne DPA s odvoláním na mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariju Zacharovovou. Ruský ministr se podle agentury nezúčastnil oficiální hostiny ani odpoledního jednání, podle diplomatických zdrojů agentury AFP se ale účastnil ranního zasedání. Když k šéfům diplomacie skrze video promluvil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, přítomen nebyl.

Agentura AP poznamenala, že to bylo poprvé od začátku ruské invaze, kdy se v jedné místnosti setkal Lavrov s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem a mnoha dalšími velkými hráči světové politiky. Podle AFP Blinken mluvil na ranním zasedání přímo ke svému ruskému protějšku.

"Ukrajina není vaše země. Jejich obilí není vaše obilí. Proč blokujete přístavy? Měli byste umožnit vývoz obilí," řekl Blinken Lavrovovi, se kterým se podle nejmenovaného diplomatického zdroje odmítl setkat na okraj schůze.

Lavrov čelil tvrdé kritice i od Baerbockové, podle které Rusko nemá o dialog se zeměmi skupiny G20 zájem. Šéf ruské diplomacie podle AFP odešel z místnosti ve chvíli, kdy Baerbocková kritizovala Moskvu za rozpoutání války na Ukrajině.

I indonéská ministryně zahraničí Retno Marsudiová dnes v Lavrovově přítomnosti vyzvala k rychlému ukončení války na Ukrajině. Varovala, že důsledky války, včetně rostoucích cen energií a potravin, nejvíce zasáhnou chudé země.

Tradiční skupinová fotografie ministrů se tentokráte nepořizovala a na protest proti ruské invazi ministři ze skupiny velkých západních ekonomik G7 bojkotovali čtvrteční recepci, poznamenala japonská agentura Kjódó. Evropská unie uvedla, že nechce dopustit, aby se skupina G20 stala platformou ruské propagandy.

Lavrov podle agentury TASS "nedodržení protokolu" ze strany představitelů Západu označil za rusofobii, takové chování ale bylo podle něj očekávatelné. Zopakoval také předchozí pozici Kremlu, že Západ nedovolí Ukrajině vyjednávat o míru, ale přeje si Rusko porazit na bojišti.

"Agresoři, vetřelci, okupanti - slyšeli jsme toho dnes dost," řekl Lavrov. Diskuse Západu "se téměř okamžitě, hned jak se dostali ke slovu, stočila ke zběsilé kritice Ruské federace v souvislosti se situací na Ukrajině", dodal.

Válka na Ukrajině byla podle Marsudiové tématem téměř všech bilaterálních jednání. Část zemí zároveň odsoudila ruskou invazi a vyzvala k okamžitému ukončení bojů skrze mírová jednání a diplomacii.

Několik jednání na okraj schůze vedl i Lavrov. Čínského ministra zahraničí Wanga I šéf ruské diplomacie informoval o pokračování "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Oba ministři odsoudili protiruské sankce. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes podle agentury TASS oznámil, že s Lavrovem jednal o mechanismu vývozu obilí z ukrajinských přístavů.

Lavrov se setkal i se svými protějšky z Argentiny, Brazílie, Indie nebo Jižní Koreje.