reklama

Podle policie ve Fresnu mají dva lidé těžká zranění a deset lidí středně těžká.

Jeden z požárů vzplál poblíž umělého jezera Shaver a rozšířil se na 145 kilometrů čtverečních, zachvátil i les na protilehlém břehu řeky, takže zablokoval jedinou silnici vedoucí k tábořišti, řekl podle AP mluvčí správy lesa. Oheň hoří asi 460 kilometrů severně od Los Angeles a teplota na místě vystoupala ke 47 stupňům.

Policie ve Fresnu před sobotní půlnocí místního času (dnes v 9:00 SELČ) oznámila, že šest desítek lidí vrtulníky dopravily na letiště ve Fresnu a vrací se zpět, protože záchranná operace pokračuje. Americká stanice ABC citovala záchranáře, podle nichž už bylo do bezpečí dopraveno 163 lidí a 20 z nich je hospitalizováno.

Jezero se nachází necelých 60 kilometrů do Fresna a je obklopeno hustým borovicovým lesem. Je to oblíbené místo milovníků rybolovu a lodní plavby. K místu se sjelo díky víkendu prodlouženému o pondělní svátek práce hodně lidí.

zdroj: YouTube

Požáry hoří od pátečního večera a v sobotu úřady nařídily evakuaci komunit v okolí jezera. Šíření ohně napomáhá suché počasí.

Kalifornie od poloviny srpna zaznamenala téměř 1000 požárů, z nichž většinu zažehly blesky. V současné době západoamerický stát zažívá vlnu rekordního horka. Guvernér Gavin Newsom v pátek ohlásil výjimečný stav a upozornil, že kvůli zvýšenému odběru bude zřejmě nutné zavést dodávky elektřiny na principu rotace.

reklama