Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dron, který spadl na okraji Záhřebu, nesl výbušné zařízení

Chorvatská policie vyšetřuje místo po dopadu dronu
Chorvatská policie vyšetřuje místo po dopadu dronu
Foto: Profimedia

Dron sovětské výroby, který tento týden zřítil na okraji chorvatské metropole Záhřebu, nesl výbušné zařízení. Podle agentury AP o tom dnes informoval chorvatský ministr obrany Mario Banožić. Dron se do Chorvatska dostal z bojiště na Ukrajině, když přitom přeletěl přes území dalších členských států NATO Rumunska a Maďarska.

"Našly se stopy po výbušninách a další vodítka, která naznačují, že nešlo o průzkumné letadlo. Našli jsme části letecké bomby," řekl Banožić na místě nehody, kde rozsáhlá exploze poničila na 40 zaparkovaných aut. Zraněn nebyl nikdo.

Podle Banožiče je nadále otázkou, jestli bezpilotní letoun patřil Rusku, nebo Ukrajině. Vyšetřovatelé nyní chtějí za pomoci černé skříňky odhalit přesnou dráhu letu zařízení.

Chorvatsko po zřícení dronu kritizovalo NATO za reakci, která podle něj byla příliš pomalá. NATO uvedlo, že integrovaná protivzdušná a protiraketová obrana aliance dráhu letícího objektu sledovala. Chorvatský premiér Andrej Plenković ale řekl, že chorvatské úřady nebyly vyrozuměny a že NATO reagovalo až poté, když se začali vyptávat novináři.

Dnes Banožić, jehož země letoun identifikovala jako dron sovětského typu Tupolev M-141 používaný hlavně v 70. a 80. letech minulého století, poznamenal, že Chorvatsko čeká na vyhodnocení celé situace ze strany Rumunska a Maďarska a jejich odpovědi.

Témata:  Chorvatsko Drony

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.