Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Drsný vzkaz pro Gretu. Ekologickou aktivistku usadil ministr financí USA

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: news.com

Americký ministr financí Steven Mnuchin vzkázal švédské aktivistce za ochranu klimatu Gretě Thunbergové, aby nejprve vystudovala ekonomii a pak vysvětlovala, jak si představuje fungování světa. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Na tiskové konferenci během Světového ekonomického fóra v Davosu dostal Mnuchin otázku týkající se výzev Thunbergové, aby svět upustil od využívání fosilních paliv. "Je snad hlavní ekonomka? ... Až půjde na vysokou školu a vystuduje ekonomii, může se pak vrátit a vše nám vysvětlit," uvedl šéf amerického resortu financí.

Jeho pošťouchnutí 17leté aktivistky přichází jen dva dny poté, co se Greta Thunbergová nepřímo slovně střetla s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten v Davosu prohlásil, že se Spojené státy připojují k iniciativě vysadit jeden bilion stromů. Mladá Švédka na to zareagovala vzkazem, že řešení klimatické krize nespočívá jen v sázení stromů.

Před odletem ze švýcarského letoviska Trump zvolil smířlivý tón, když uvedl, že by si rád vyslechl projev Thunbergové a že nevěří, že by změna klimatu byla falešnou zprávou. Minulý měsíc Trump prostřednictvím twitteru nicméně této Švédce, která se stala symbolem mladých lidí dožadujících se účinnějšího boje proti změnám klimatu, doporučil, aby se zklidnila a zašla si raději s kamarádkou do kina.

Témata:  Světové ekonomické forum Greta Thunbergová Steven Mnuchin

Související

Aktuálně se děje

17. listopadu 2025 5:00

Zimní počasí je tady. Do Česka dorazí ochlazení, sníh, náledí a mrazy

Česko dnes čeká citelné ochlazení, které přinese výrazná studená fronta. Dešťové srážky budou během dne postupně přecházet ve sněžení, přičemž sněhové vločky se mohou objevit i v polohách kolem 500 metrů nad mořem. Dokonce i níže se mohou objevit smíšené srážky, uvedl ČHMÚ.cz na facebooku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy