reklama

Informovala o tom agentura AP. Letošní fórum v Davosu stejně jako loni kvůli pandemii nahradila alternativní akce nazvaná Davos Agenda, která se koná pouze virtuálně.

Jednání o klimatu je tento týden hlavním tématem zasedání WEF. Součástí byla i diskuse se zvláštním zmocněncem amerického prezidenta pro klima Johnem Kerrym a miliardářem Billem Gatesem. Zazněly na něm myšlenky, že inovace, které budou teprve vynalezeny nebo vejdou v širší užívání, pomohou výrazně snížit emise. Tuto tezi ale někteří vědci a ekologové zpochybňují.

Scholz se ve svém projevu zaměřil na ambice Německa a celé Evropské unie v boji proti změnám klimatu. "Evropa se rozhodla stát se do roku 2050 prvním kontinentem s nulovými emisemi uhlíku. Německo chce tohoto cíle dosáhnout už v roce 2045. Je to úkol obrovský, ale úkol, který můžeme zvládnout a zvládneme ho," řekl.

Německý kancléř dodal, že Německo využije svého předsednictví ve skupině G7 k tomu, aby z této skupiny vytvořilo "jádro mezinárodního klimatického klubu"."My chceme dosáhnout změny paradigmatu v mezinárodní klimatické politice. Už nebudeme čekat na ty nejpomalejší a nejméně ambiciózní," pokračoval Scholz. "Místo toho půjdeme příkladem a dohodou na společných minimálních standardech proměníme opatření v oblasti klimatu z faktoru výdajů v konkurenční výhodu," dodal.

Scholz uvedl, že zmíněný klimatický klub, jehož vznik oznámil před několika měsíci, když byl ještě ministrem financí, bude otevřen všem zemím.

Na programu WEF jsou také diskuse o pravděpodobném budoucím vývoji pandemie, rovnosti v očkování a transformaci energetiky. Skupina více než 100 miliardářů a milionářů především ze Spojených států se přitom obrátila na politiky a podnikatele s výzvou, aby jim umožnili platit vyšší daně. Skupina si říká vlastenečtí milionáři a uvádí, že mimořádně bohatí lidé nejsou v současnosti nuceni platit svůj podíl na celosvětové obnově hospodářství po pandemii.