Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dvě pětiny Slováků věří podle průzkumu konspiracím v souvislosti s koronavirem

Slovensko, ilustrační foto
Slovensko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Přibližně dvě pětiny obyvatel Slovenska věří ve čtyři nejpopulárnější konspirace o koronaviru, včetně té, že počty úmrtí po nákaze koronavirem jsou uměle nadhodnocovány. Vyplývá to z výsledků říjnového průzkumu veřejného mínění společnosti MNFORCE, agentury Seesame a Slovenské akademie věd (SAV). Ty v rámci projektu od loňska mapují nálady obyvatelstva v souvislosti s koronavirovou krizí.

S názorem, že hlášení o počtech mrtvých jsou uměle nadhodnocována, vyslovilo souhlas 43,3 procenta z 1000 respondentů. Zhruba stejný podíl dotazovaných věří tomu, že koronavirus byl vyroben v laboratoři a záměrně rozšířen mezi lidi. Dvě pětiny obyvatel Slovenska souhlasí s tím, že současná epidemie nemoci covid-19 je jen součástí celosvětové politiky ohledně povinného očkování. Bezmála stejný podíl dotazovaných (39,7 procenta) v průzkumu podpořilo názor, že epidemii vyvolal někdo jen proto, aby mohl jednodušeji ovládat lidi.

"Právě velká promořenost slovenské populace konspiračními teoriemi může být jedním z velmi důležitých vysvětlení nízké míry očkování," uvedl vědecký tajemník Sociologického ústavu SAV Robert Klobucký.

Slovensko má proti covidu-19 plně naočkováno zhruba 42 procent obyvatel, podle tohoto ukazatele se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaných lidí.

Podle průzkumu mezi respondenty, kteří souhlasili alespoň s jednou z nabízených konspiračních teorií, je proti covidu-19 očkováno jen 26,7 procenta lidí. Z výsledků také vyplývá, že konspiracím věří hlavně voliči opozičních stran Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica a Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, stejně jako neparlamentní strany Republika; tyto politické formace vystupují proti očkování.

Respondenti, kteří podle autorů průzkumu souhlasí se zmíněnými konspiracemi, přiznali, že méně dodržují epidemická opatření a méně omezují kontakty s osobami mimo svou domácnost.

Sondáž se uskutečnila od 5. do 10. října. To je v období zhoršování epidemické situace na Slovensku a po nástupu třetí vlny koronavirové nákazy.

Témata:  Slovensko koronavirus (coronavirus) COVID-19 fake news a dezinformace

Související

Aktuálně se děje

27. listopadu 2024 13:18

Drama u soudu Brzobohatého s Kuchařovou. Bylo to jiné, než se čekalo

Dramatická situace se dnes očekávala u soudu mezi bývalými manželi Taťánou Kuchařovou a Ondřejem Brzobohatým. Nakonec z ní sešlo, protože modelka ani tentokrát nedorazila. Přesto se přítomní lidé dozvěděli, jaký je její pohled na celou záležitost. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy