Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ebola poražena? Dva testované léky jsou mimořádně účinné

Ebola, ilustrační fotografie
Ebola, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Předběžné testy dvou léků na krvácivou horečku ebolu prokázaly velkou účinnost a podle vědců by mohly zachránit množství životů. S odvoláním na americký Národní institut pro alergie a infekční onemocnění (NIAID), který se na testech podílel, o tom informovala agentura Reuters.

Epidemie eboly sužuje Kongo, kde nemoci podlehlo za rok přes 1800 lidí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je vysoce nakažlivý virus smrtelný v polovině případů.

? ? ? Two of the four #Ebola drugs being tested in #DRC, have been shown to be more effective. They are the ones that will be used with future patients ? https://t.co/Jcq97oP55t pic.twitter.com/H96wcwG2CI

— World Health Organization (WHO) (@WHO) August 12, 2019

V Kongu byly testovány čtyři léky a dva z nich se ukázaly jako vysoce účinné. NIAID považuje výsledky za velmi dobré. Přípravky budou nyní podány v Kongu všem lidem nakaženým ebolou.

Účinné léky označené jako REGN-EB3 a mAb114 v testech prokázaly, že jsou schopny neutralizovat dopad viru na tělesné buňky. "Jsou to první léky, které ve vědecké studii prokázaly významný vliv na snížení úmrtnosti" u pacientů s ebolou," řekl ředitel NIAID Anthony Fauci.

Oba přípravky byly vyvinuty s pomocí protilátek odebraných od lidí, kteří ebolu přežili. Zbylé dva testované léky byly z výzkumu vyřazeny, protože se ukázaly neúčinné.

Vědecké zkoušky začaly pod vedením WHO loni v listopadu. Od té doby dostalo experimentální lék 700 pacientů a výsledky jsou zatím u 499 z nich. Ze skupiny, která dostala přípravek REGN-EB3, zemřelo 29 procent pacientů, ve skupině léčené látkou mAb114 34 procent. U dvou vyřazených látek byla úmrtnost 49 a 53 procent.

Procento přežití u pacientů s nízkými hodnotami viru v krvi bylo při použití léku REGN-EB3 až 94 procent, u mAb114 89 procent.

Odborník na infekční nemoci Sabue Mulangu, který se na studii podílel, řekl, že výsledek umožňuje úřadům zdůrazňovat, že při včasné léčbě mají lidé 90procentní naději na přežití.

Ředitel charitativní organizace Wellcome Trust Jeremy Farrar řekl, že výzkum prokazuje, že testované preparáty mohou zachránit lidské životy a že se svět blíží době, kdy bude ebola léčitelná. "Nezbavíme se jí, ale měli bychom být schopni zabránit národním a regionálním epidemiím," sdělil.

Témata:  ebola Kongo očkování

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.