reklama

Moskva také denně hlásí téměř 800 úmrtí pacientů s covidem-19, což jsou nejvyšší počty od začátku pandemie. V Izolaci je nyní kvůli pandemii ruský prezident Vladimir Putin, podle jeho mluvčího je však efektivita hlavy státu ještě vyšší než efektivita ruské vakcíny Sputnik V.

Rusko se zároveň potýká s problémy s vakcinací proti covidu-19 a v míře proočkovanosti obyvatel zaostává za řadou jiných států, poznamenala už dříve agentura AP. K minulému pátku zdravotníci aplikovali alespoň jednu dávku vakcíny 32 procentům obyvatel, přičemž 27 procent Rusů je očkovaných plně.

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov dnes prohlásil, že efektivita hlavy státu Vladimira Putina je ještě vyšší než efektivita ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Učinil tak poté, co prezidentská kancelář v úterý sdělila, že se hlava státu uchýlí do samoizolace kvůli výskytu koronaviru v jeho okolí. Samotný prezident má negativní test. Dříve se šéf Kremlu nechal očkovat právě Sputnikem V.

"Řeknu to takhle - Sputnik V funguje jako obvykle. Efektivita Sputniku V je dokázaná, je velmi vysoká, efektivita prezidenta Putina je ještě vyšší," řekl dnes Peskov novinářům.

Prezidentský mluvčí upřesnil, že Putin, který se podle AP v dubnu nechal očkovat druhou dávkou vakcíny, má stejně jako dříve velké množství protilátek, cítí se skvěle, je absolutně zdráv a izolace mu nebrání v práci. Preventivní opatření přijatá o den dříve se však zatím nezmírnila.

Putin podle úterního oznámení zrušil osobní účast na veřejných událostech v nejbližších dnech a schůzek se účastní virtuálně. Peskov už v úterý ubezpečoval, že to nebude mít vliv na kvalitu prezidentovy práce.