reklama

Armáda uvedla, že počty se týkají několika vojenských operací, které vedla v oblasti "v poslední době". Přesnější časový rámec ale neuvedla, informovala agentura EFE.

Nejmenovaný armádní představitel řekl agentuře AP, že radikálové z řad IS v sobotu zabili v oblasti pět vojáků při útoku na jejich stanoviště.

Armáda také zabavila několik stovek výbušnin a zničila 13 tunelů, které vedly do sousedního Pásma Gazy. Káhira kritizuje hnutí Hamás, které v Gaze vládne, za to, že umožňuje radikálům používat tunely vedoucí do Egypta.

Bezpečnostní situace na Sinajském poloostrově se výrazně zhoršila v roce 2013, když egyptská armáda sesadila prezidenta Muhammada Mursího a vládu Muslimského bratrstva. Radikálové obvykle útočí na armádu a policii, na lidi, kteří podle nich spolupracují s bezpečnostními silami, a na křesťany. V roce 2018 armáda zahájila proti ozbrojencům ofenzivu. Jedním z cílů bylo také vzdálit útoky od jihu poloostrova, kde se nachází populární turistické destinace. Počet útoků radikálních skupin se sice snížil, ale ozbrojené akce nikdy zcela nepřestaly.

Od začátku ofenzívy bylo na Sinajském poloostrově zabito přes 1000 islámských radikálů a desítky příslušníků bezpečnostních složek zahynuly, uvádí oficiální statistiky. Tyto údaje je ale velice těžké ověřit. Média mají zákaz vstupu do oblasti a nesmí publikovat informace získané z neoficiálních zdrojů.

reklama