Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem, včetně tři ruských bank. Žádá také nové kontroly a omezení vývozu chemikálií, nervově paralytických látek, elektroniky a IT komponentů, které by mohly být použity Ruskem ve válce proti Ukrajině. Návrh devátého sankčního balíku dnes představila předsedkyně EK Ursula von den Leyenová.
"Stojíme na straně Ukrajiny a nutíme Rusko, aby za svou krutost zaplatilo," uvedla oznámení von den Leyenová a slíbila další podporu Ukrajině, která se od února brání ruské agresi.
Na unijním sankčním seznamu by podle nového návrhu mohly figurovat poslanci ruské Státní dumy, ministři i regionální politici nebo představitelé armády. Cílí na "klíčové osoby podílející se na brutálních a záměrných raketových úderech Ruska proti civilistům, na únosech ukrajinských dětí do Ruska a na krádežích ukrajinských zemědělských produktů," uvedla šéfka unijní exekutivy.
Zákazem transakcí s dalšími třemi bankami, včetně Ruské regionální rozvojové banky (RRDB), chce Evropská komise zavřít zdroj peněz pro ruského prezidenta Vladimira Putina. Součástí plánovaného balíku je i zákaz nových investic do těžby v Rusku.
Komise chce také zamezit přístupu Ruska k dronům a bezpilotním letounům, které Moskva používá na Ukrajině. Navrhuje zakázat přímý vývoz motorů pro drony do Ruska i do třetích zemí, jako je Írán, které by je mohly Rusku dodávat, uvedla šéfka EK.
Předchozí, osmý sankční balík, evropská unie přijala na začátku října. Jeho součástí je i dohoda o zavedení cenového stropu na ropu přepravovanou z Ruska do třetích zemí po moři nebo zákaz dovozu ruské oceli, dřeva či cigaret. Seznam potrestaných činitelů a subjektů se tehdy rozšířil o 37 jmen na celkových 1351.
Témata: Evropská komise (EK), sankce, Ursula von der Leyenová
Související
21. srpna 2024 21:31
19. srpna 2024 20:30
25. července 2024 11:28
18. července 2024 15:20
7. února 2024 18:49