Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EK si začíná půjčovat peníze na fond obnovy, letos chce přes 80 miliard eur

Evropská unie, ilustrační foto
Evropská unie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Evropská komise (EK) začíná vydávat společné dluhopisy na pokrytí mimořádného fondu obnovy Evropské unie. Unijní exekutiva dnes oznámila, že letos hodlá na trzích prostřednictvím dlouhodobých dluhopisů získat zhruba 80 miliard eur (přes dva biliony Kč). Další desítky miliard eur chce letos získat pomocí dluhopisů s kratší splatností.

Komise může fond o celkovém objemu 750 miliard eur (19,1 bilionu Kč) v cenách roku 2018 začít naplňovat díky tomu, že k minulému týdnu všech 27 členských států schválilo zvýšení svých záruk za společný rozpočet. Proto si může Brusel vypůjčit peníze na bezprecedentní společný dluh za nejvýhodnějších podmínek. První země by mohly začít peníze z fondu čerpat o letních prázdninách.

EK uvedla, že díky letošní půjčce bude ve druhé polovině roku schopna pokrýt všechny granty i úvěry požadované členskými státy, stejně jako další závazky spojené s krizovým fondem. Podle schválených pravidel mohou země v rámci předfinancování projektů z fondu získat až 13 procent svých celkových alokací. Zbytek peněz obdrží v dalších letech, kdy bude komise ve vydávání dluhopisů pokračovat.

Eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn prohlásil, že první část dluhopisů pokryje "nejakutnější potřeby členských zemí a nasměruje je na cestu k udržitelnému zotavení". Komise doplnila, že situaci znovu zhodnotí na podzim.

Kdy země první peníze dostanou, bude záležet i na termínu dodání národních plánů obnovy. Dokumenty, které zohledňují požadavky komise na investice do ekologických či digitálních priorit nebo požadované reformy, zatím Bruselu odevzdalo 22 zemí. Česká republika mezi nimi není. Komise má na posouzení plánů dva měsíce.

Témata:  Evropská komise (EK) EU

Související

Aktuálně se děje

28. prosince 2025 18:49

Lela Vémola uvedla jednu věc na pravou míru. Rodina je i nadále pod tlakem

Vánoce bez obviněného manžela má za sebou Lela Vémola, která zatím netuší, kdy a zda vůbec se známý sportovec dostane zpátky na svobodu. Zápasník ale věří, že to bude brzy. Slovenka zatím reaguje na nevhodné vtípky na internetu. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Sergej Lavrov

Putinova rezidence pod útokem: Rusko přehodnotí mírová jednání

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.