Ve večerních hodinách, zhruba šest hodin po incidentu, galerie oznámila, že obraz vyčistila a opět už visí na svém místě.

Dvě ženy přišly do místnosti, kde byl obraz vystaven, v 11:00 místního času (12:00 SELČ) a vychrstly na něj dvě plechovky rajčatové polévky. Záběry incidentu byly zachyceny na videu. V okamžiku, kdy ženy polily obraz polévkou, je slyšet křik šokovaných návštěvníků a muže, který volá ostrahu.

Následně si ženy přilepily ruku ke zdi a podle Sky News zakřičely: "Co má větší hodnotu? Umění, nebo život?". Aktivistka zmínila také krizi životních nákladů a miliony rodin, kterým je zima a mají hlad, ale "nemohou si dovolit ohřát ani plechovku polévky". Cena obrazu z roku 1888 je podle britské stanice odhadována na 72,5 milionu liber (přes dvě miliardy Kč).

Policie na twitteru oznámila, že obě aktivistky zatkla.

Slunečnice v londýnské Národní galerii jsou jednou z pěti v erzí obrazu, které visí ve světových galeriích a muzeích. Van Gogh slunečnicových maleb vytvořil mezi lety 1888 a 1889 celkem sedm. Umělec je namaloval jako dekorace do svého francouzského domu v Arles před návštěvou svého přítele a malíře Paula Gaugina.

Aktivisté skupiny Just Stop Oil v posledních dnech blokovali silnice v okolí parlamentu. Policie minulou neděli uvedla, že po víkendových protestech ekologických skupin bylo zatčeno více než 100 lidí, píše agentura Reuters.

Před třemi měsíci aktivisté ze stejné skupiny v londýnské Národní galerii přilepili na obraz Vůz na seno (The Hay Wain) z roku 1821 od anglického malíře Johna Constablea listy papíru, na nichž byla vyobrazena "apokalyptická vize budoucnosti". Poté se každý z nich přilepil k rámu vystaveného díla.