Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Elektřina ze Záporožské jaderné elektrárny patří Ukrajině, uvedl Guterres

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině a tato zásada by měla být plně respektována. Během své dnešní návštěvy jihoukrajinského města Oděsa to podle agentury Reuters prohlásil generální tajemník OSN António Guterres.

Největší atomovou elektrárnu v Evropě od března okupují ruské invazní jednotky a ukrajinská státní společnost Enerhoatom dnes uvedla, že se Rusové chystají odpojit ji od ukrajinské sítě.

"Elektřina ze Záporoží je samozřejmě ukrajinská elektřina a je nezbytná zejména v zimním období pro ukrajinské lidi. A tato zásada musí být plně respektována," řekl šéf OSN novinářům, přičemž zopakoval svoji dřívější výzvu, aby okolí elektrárny bylo demilitarizováno. Moskva tento návrh už dříve odmítla.

Ukrajinu čeká zřejmě nejtěžší zima za více než tři desetiletí své nezávislosti. Připravuje se mimo jiné na možný nedostatek energie, který by odpojení jaderné elektrárny ještě zhoršilo, poznamenala agentura Reuters.

Rusko a Ukrajina se v posledních dnech opakovaně vzájemně obviňovaly z ostřelování bezprostředního okolí elektrárny, která se nachází ve městě Enerhodar v Záporožské oblasti a kterou stále řídí ukrajinští technici. Ve čtvrtek se zároveň Moskva a Kyjev navzájem obvinily z přípravy "provokace" v tomto zařízení.

Ruskem dosazená správa ukrajinské Záporožské oblasti v noci na dnešek obvinila ukrajinské dělostřelectvo z ostřelování Enerhodaru. Společnost Enerhoatom, která za normálních okolností tuto atomovou elektrárnu spravuje, dnes naopak z ostřelování okolí závodu obvinila ruské síly a opět vyzvala mezinárodní společenství, aby co nejdříve přijalo všechna nezbytná opatření k ukončení okupace elektrárny. "V sázce je jaderná a radiační bezpečnost celého lidstva!" uvedla společnost.

Guterres ve čtvrtek jednal v západoukrajinském Lvově s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který vyzval OSN k zajištění ochrany Záporožské jaderné elektrárny a jejímu osvobození od ruských vojsk. Zelenskyj zároveň sdělil, že se s Guterresem dohodl na podmínkách případné návštěvy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v jaderném zařízení. OSN tento týden uvedla, že delegaci MAAE může podpořit logisticky i z bezpečnostního hlediska. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po čtvrtečním setkání se Zelenským ve Lvově přislíbil, že o situaci kolem této elektrárny bude jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Témata:  Záporožská jaderná elektrárna Ukrajina António Guterres OSN

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy