Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Emmanuel Macron slíbil snížil počet francouzských vojáků v Africe

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil snížit počet francouzských vojáků v Africe. Mělo by se tak stát v rámci "nového bezpečnostního partnerství" s danými africkými zeměmi, řekl Macron během projevu v Elysejském paláci, který pronesl před svou nadcházející cestou do Afriky.

Slíbil rovněž zavést ambicióznější ekonomickou politiku ve snaze posílit slábnoucí vliv Francie na kontinentu, uvedla agentura AP.

Macron ve své řeči vyzval k zahájení "nové ery". Francie se podle něj musí vzdát zasahování v těch částech Afriky, kterým kdysi vládla jako koloniální velmoc. "Existuje jiná cesta. Oslovit africké země jako partnery, se kterými sdílíme společné zájmy," dodal francouzský prezident, který se ve středu chystá odjet na cestu do Gabonu, Angoly, Konžské republiky a Konga.

Prezident doplnil, že "nové bezpečnostní partnerství" neznamená uzavření francouzských vojenských základen, ale jejich proměnu na základě potřeb afrických partnerů. "Naším modelem už nesmí být vojenské základny jako ty, co máme nyní," uvedl. "Pro příště bude naše (vojenská) přítomnost viditelná přes školy, akademie, které budou společně řídit francouzští a afričtí zaměstnanci. Říkám to zcela jasně: role Francie není vyřešit všechny problémy Afriky," dodal Macron.

Macronův projev přichází v době, kdy francouzský vliv na africkém kontinentu čelí největším výzvám za poslední desetiletí. Rostoucí protifrancouzské nálady vedly k pouličním protestům v několika západoafrických a severoafrických zemích. Jak poznamenala agentura Reuters, historické ekonomické vztahy Francie s regionem jsou navíc pod tlakem kvůli narůstající obchodní přítomnosti Ruska, Číny a Turecka.

Témata:  Emmanuel Macron Francouzská armáda Afrika

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:42

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.