reklama

Množství nakažených i počet úmrtí ve čtvrtek ve srovnání se středou vzrostlo. Zatímco za středu úřady informovaly o 394 nakažených a 114 mrtvých, za čtvrtek to je 889 nakažených a 118 mrtvých.

Čínské úřady dnes informovaly o rozmachu viru v některých věznicích. V provincii Chu-pej je nyní 271 nakažených ve dvou kárných zařízeních, z toho 230 v ženské věznici ve městě Wu-chan, jež je považováno za epicentrum současné epidemie.

Většina z 258 nově nahlášených nakažených mimo provincii Chu-pej pochází ze dvou věznic v provinciích Šan-tung a Če-ťiang. Tam úřady evidují 234 infikovaných lidí, podle Reuters však není jasné, kdy se u nich nákaza zjistila.

Úřady severní provincie Šan-tung oznámily, že zbavily funkce místního ministra spravedlnosti a sedm funkcionářů z postižené věznice s 207 nakaženými, protože nezavedli dostatečná preventivní opatření proti šíření epidemie. Ze stejných důvodů přišel o práci i šéf věznice v provincii Če-ťiang ležící jižně od Šanghaje, kde se zatím nakazilo 27 vězňů.

Mimo pevninskou Čínu zemřelo na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje, dohromady 11 lidí v Hongkongu, na Tchaj-wanu, v Japonsku, na Filipínách, v Íránu či ve Francii.

Úmrtí člověka nakaženého koronavirem zaznamenala také Jižní Korea, kde úřady za dnešní den ohlásily 100 nových případů. Počet nakažených v zemi se tím téměř zdvojnásobil na více než 200. Virus se šíří především ve dvouapůlmilionovém městě Tegu na jihu země, kde dnes kvůli nákaze místní úřady vyhlásily zvláštní zónu a uzavřely všechny školky. Starosta města vyzval místní obyvatele, aby zůstávali co nejvíce doma a při pohybu na veřejnosti používali roušku.

Přes 80 procent z nově nahlášených případů nákazy je soustředěno kolem místní pobočky Ježíšovy církve Sinčchondži. Toto náboženské hnutí se inspiruje křesťanstvím, ačkoli se od jeho učení zásadně odchyluje, a bývá považováno za sektu; celosvětově se k němu hlásí až 200.000 členů a působí i v Česku.

Většina případů je podle korejských úřadů spojena s jediným "superpřenašečem", jímž je 61letá žena, jež vykazovala symptomy nákazy, ale dvakrát se odmítla nechat vyšetřit. V mezidobí navštívila několik bohoslužeb a nemocnici. Podle agentury Kjódo nyní vykazuje příznaky onemocnění dalších 400 členů církve.

"Naše snahy se dosud soustředily na zabránění tomu, aby se nemoc dostala do země. Ale teď pozornost zaměříme na to, abychom zabránili dalšímu šíření nemoci v místních komunitách," uvedl dnes jihokorejský premiér Čong Sje-kjon. Prezident Mun Če-in hovořil dnes o "vážné situaci" a na setkání s premiérem vyzval k přijetí "rychlých a rázných" opatření.

V rámci opatření proti šíření koronaviru úřady zakázaly také větší shromáždění v centru jihokorejské metropole Soulu.

reklama