Podle úřadu hlavního hygienika v zemi už začala převládat koronavirová varianta omikron.

Laboratoře na pětimilionovém Slovensku ve čtvrtek odhalily 7035 infikovaných, tedy téměř čtyřikrát více než před týdnem. Počty nakažených začaly v zemi výrazněji stoupat v uplynulých dnech, podle úřadů tento vývoj souvisí se šířením nakažlivější varianty omikron.

Úřad hlavního hygienika dnes ČTK informoval, že na začátku tohoto týdne zastoupení varianty omikron dosáhlo už 59 procent z počtu analyzovaných vzorků. Na začátku ledna tento podíl činil jen 13 procent, o týden později pak 30 procent.

Ve slovenských nemocnicích znovu klesl počet covidových pacientů. Ve čtvrtek jich bylo 1566, tedy nejméně od konce loňského října. Na vrcholu dřívější třetí vlny koronavirové nákazy loni v prosinci bylo na Slovensku hospitalizováno přes 3600 lidí s covidem-19.

Slovensko v uplynulých několika týdnech spíše uvolňovalo koronavirové restrikce, do některých provozů či na některé akce nově už ale nestačí jen očkování dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19.

Nejvyšší přírůstky nakažených nyní zaznamenaly například Německo a Polsko. Také v České republice epidemie od začátku roku postupně sílí. V Česku, které má ve srovnání se Slovenskem dvojnásobně obyvatel, přibylo ve čtvrtek 26.907 nakažených. Dříve v tomto týdnu byl přírůstek rekordní, a to přes 28.000 nových případů infekce.