reklama

Po nejnovější aktualizaci to uvádí ostře sledovaný model Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. Jeho autoři ve světle nepříznivého vývoje zvýšili očekávanou souhrnnou bilanci epidemie, k 1. listopadu se podle nich vyšplhá na 224.000 mrtvých.

Dnes počet nahlášených obětí covidu-19 v USA překročil 136.000. Podle deníku The New York Times (NYT) jich za úterý přibylo 954 a průměrný přírůstek z posledního týdne tak zůstal lehce nad 700 úmrtími denně. Trend se v tomto směru mírně zhoršil po třech týdnech nepříznivého vývoje statistiky potvrzených nákaz, nadále však zůstává výrazně pod úrovní z dubna a začátku května.

Podle aktuálního modelování IHME bude křivka znázorňující vývoj bilance obětí ještě asi tři týdny stoupat a celkový počet úmrtí připisovaných covidu-19 tak do konce měsíce překoná 150.000. Za další tři měsíce má narůst o dalších více než 70.000. Oproti odhadu z minulého týdne se předpověď pro začátek listopadu zvýšila o přibližně 16.000 mrtvých.

"Toto zvýšení naší předpovědi je způsobeno velkým vzedmutím známých nákaz na Floridě, v Texasu, v Arizoně a v Kalifornii," řekl šéf IHME Chris Murray. Jeho tým zároveň odhaduje, že kdyby 95 procent Američanů na veřejnosti neustále nosilo roušky, bilance obětí by mohla být na začátku listopadu o 40.000 nižší než výše uvedené číslo.

Model IHME podle agentury Reuters bedlivě sledují američtí zdravotničtí činitelé, přičemž na jaře se něj odvolával i Bílý dům. V posledních týdnech se ukazuje, že dřívější předpovědi akademiků byly spíše optimistické: na začátku května činil odhad spojený s datem 4. srpna 134.000 mrtvých.

Americká bilance epidemie je zdaleka nejvyšší na světě a už překročila veškeré odhady, které na jaře uváděl americký prezident Donald Trump. V dubnu například řekl, že počet úmrtí způsobených koronavirem v USA nebude vyšší než 100.000. Epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci ovšem už na konci března varoval, že bilance by mohla vystoupat i na 200.000 mrtvých.

Loading...
reklama