reklama

V pátek a sobotu Německo ohlásilo více než 30.000 nových případů nákazy.

Hygienici v celoněmeckém průměru evidují asi 198 nových případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dnů. Zdaleka nejhorší je situace v Sasku, které sousedí s Českem, kde toto číslo činí asi 427, dále pak v Durynsku (299) a Bavorsku (216), jež má také společnou hranici s ČR.

V Německu se od začátku současné pandemie nakazilo více než 1,53 milionu lidí. Reprodukční číslo je nyní 0,98, což znamená, že sto nakažených infekci předá dalším 98 lidem.

V Německu platí nejméně do 10. ledna celostátní uzávěra. Zavřít musely všechny obchody kromě těch, které neprodávají zboží každodenní potřeby. Neotevřou se ani školy a na veřejných místech je zakázán prodej alkoholu. Vláda zpřísnila karanténní režim poté, co částečný "lockdown" zavedený v listopadu nepřinesl kýžený efekt.

Podle šéfa RKI Lothara Wielera se situace dále zhoršuje. Vyzval proto občany, aby se chovali zodpovědně, necestovali a vánoční svátky pokud možno oslavili jen v nejužším kruhu. "Máme před sebou několik skutečně těžkých týdnů. Neměli bychom si je ztěžovat," řekl podle agentury DPA Wieler.

Podle něj nemůže mít v krátkodobém časovém horizontu pozitivní efekt ani koronavirová vakcína od firem Pfizer a BioNTech. Německo by jí do konce roku mělo obdržet 1,3 milionu dávek a 27. prosince plánuje zahájit očkování obyvatelstva. Podle ministra zdravotnictví Jense Spahna by mělo být od ledna očkováno týdně asi 670.000 lidí.

Kvůli novému a nakažlivějšímu kmeni koronaviru, který byl zaznamenán v Británii, omezilo Německo až do 6. ledna přepravu cestujících ze Spojeného království a Jihoafrické republiky. Spahn označil krok za "preventivní opatření" do doby, něž bude o mutaci více informací. Podle dnešního vyjádření šéfa BioNTechu Ugura Şahina je "velice pravděpodobné", že její vakcína vyvinutá společně s firmou Pfizer bude účinná i proti této variantě koronaviru.

reklama