Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdogan varuje před střetem mezi Ruskem a NATO

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Jakákoli možnost přímé konfrontace mezi Ruskem a NATO je znepokojivá, uvedl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle serveru Barrons.

"Možnost přímého střetu mezi NATO a Ruskem je samozřejmě znepokojivá... Je třeba se vyhnout všem krokům, které by mohly vést k takovému výsledku," řekl Erdogan na summitu NATO ve Washingtonu.

Turecký prezident to prohlásil den poté, co spojenci NATO oznámili zahájení dodávek stíhaček F-16 na Ukrajinu a posílili své závazky vůči Kyjevu ohledně jeho možného členství v Alianci. Spojené státy také oznámily, že od roku 2026 dočasně rozmístí v Německu řízené střely Tomahawk a další zbraně dlouhého dosahu, aby posílily ochranu evropských partnerů NATO.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek reagoval, že Moskva sleduje, jak se vojenská infrastruktura NATO přibližuje k ruským hranicím, a bude muset podniknout kroky k omezení Aliance. Podle něj je NATO nyní "plně zapojeno do konfliktu na Ukrajině" a Rusko plánuje přijmout opatření k potlačení této hrozby.

Aktivity NATO představují vážné ohrožení pro ruskou národní bezpečnost a Moskva na ně bude muset reagovat, uvedl podle serveru Times of India mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na výsledky summitu NATO ve Washingtonu. 

Podle Peskova je jasné, že jedním z hlavních cílů NATO je "pokořit Rusko a strategicky ho porazit," a že aliance přesouvá svou infrastrukturu stále blíže k ruským hranicím.

Členské země NATO ve Washingtonu ve středu přijaly deklaraci slibující další podporu Ukrajině, včetně financování ve výši 40 miliard eur (přibližně bilion korun). Lídři NATO také potvrdili, že vstup Ukrajiny do aliance je nezvratný.

"Musíme důkladně analyzovat přijatá rozhodnutí a diskuse, a také text deklarace. Toto představuje velmi vážnou hrozbu pro národní bezpečnost naší země a vyžaduje to promyšlenou a účinnou reakci proti NATO," dodal Peskov.

Turecko, jako člen NATO, se od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 snaží udržovat dobré vztahy s Moskvou i Kyjevem a nepřidalo se k západním sankcím proti Rusku.  

Témata:  NATO Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 15:36

Izraelský útok v Gaze: Podle Hamásu nepřežilo více než 70 lidí

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy