"Pokud situace v Afghánistánu a jednání Běloruska něco ukázaly, tak že už vypršel čas na to, jak dlouho můžeme čekat, než kompletně přepracujeme evropská pravidla v oblasti migrace a azylu, která potřebujeme,“ napsal eurokomisař, kterého do komise vyslalo Řecko. Schinas citoval své předchozí komentáře uveřejněné v italském listu La Stampa.

Mnohé členské státy EU jsou nervózní, že vývoj v Afghánistánu by mohl vyvolat opakování evropské migrační krize z let 2015 a 2016. Tehdejší chaotický příchod více než milionu lidí z Blízkého východu zatížil bezpečnostní a sociální systém a měl za následek vyšší podporu krajně pravicových skupin.

Litva a Evropská unie podezírají běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že řídí příliv migrantů, kteří nelegálně překračují litevské hranice.Činí tak podle nich v odvetě za unijní sankce a za to, že Litva poskytla azyl a podporu představitelům běloruské opozice. Litevské úřady už zadržely více než 4000 migrantů pocházejících převážně z Iráku, zatímco loni jich bylo jen 81.

Německo a Nizozemsko ve středu oznámily, že kvůli rychlému zhoršení konfliktu v Afghánistánu dočasně přeruší deportace afghánských žadatelů o azyl. Islamisté z hnutí Tálibán už ovládají téměř celý Afghánistán a dnes vstoupili na předměstí Kábulu.