Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU chce vyřešit válku v Gaze. Borrell sezval strany k jednání

Josep Borrell
Josep Borrell
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Šéf diplomacie EU Josep Borrell oznámil v úterý, že oficiálně pozval vysoké diplomatické představitele Izraele k jednání o jejich vzájemných vztazích. Informaci přinesla agentura AFP s odkazem na Borrellovo vyjádření na sociální síti X.

"V reakci na neávnou dohodu Rady EU pro zahraniční věci jsem vyslal pozvání izraelskému ministrovi zahraničí Jisraelu Kacovi na ad hoc zasedání Rady EU-Izrael," napsal Borrell.

Borrell zdůraznil, že hodlá tlakem přimět Izrael, aby jednal ohledně katastrofální situace v Pásmu Gazy, dodržoval lidská práva a respektoval rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora, který vyzývá k ukončení izraelské ofenzívy v městě Rafah.

Podle agentury AFP je nyní na Izraeli, aby přijal toto pozvání. Představitelé EU připouštějí, že izraelská vláda pod vedením premiéra Benjamina Netanjahua pravděpodobně bude táhnout čas s odpovědí.

Členské státy EU, včetně těch, které jsou tradičními spojenci Izraele nebo podporovateli Palestinců, nedokázaly dosáhnout jednotného postoji k válce v Pásmu Gazy. Španělsko a Irsko minulý týden uznaly Palestinský stát a požádaly EU, aby přehodnotila asociační dohodu s Izraelem v obchodu v souvislosti s izraelskou ofenzívou v Pásmu Gazy.

Evropská unie tento týden vyjádřila podporu plánu předloženému americkým prezidentem Joem Bidenem, který by měl vést k trvalému příměří v Pásmu Gazy, propuštění všech rukojmích a zvýšení humanitární pomoci pro palestinskou enklávu. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem EU Josep Borrell

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy