Do zemí EU zatím přišlo nejméně 300.000 Ukrajinců. Na další miliony se podle nich musí sedmadvacítka připravit.

"Je naší povinností přijmout ty, kteří prchají před válkou," řekl dnes televizi France 2 francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. Návrhy na jejich ochranu teď připravuje Evropská komise. Ministři vnitra, kteří o situaci jednali v neděli, by se znovu měli sejít ve čtvrtek.

Očekává se, že Evropská unie ukrajinským uprchlíkům, kterých by podle odhadů nakonec mohly být až čtyři miliony, umožní pobyt v zemích sedmadvacítky, možnost legálního zaměstnání i sociálního a zdravotního pojištění. Kdy by opatření měla začít platit, zatím není jasné.

Rakušan jednal s velvyslancem o koordinaci při přijímání Ukrajinců

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se dnes setkal s ukrajinským velvyslancem v Česku Jevhenem Perebyjnisem. Dohodli se na vzájemné koordinaci především při přijímání občanů Ukrajiny, která od čtvrtka čelí ruskému útoku. O schůzce informoval Rakušan na twitteru. Česká vláda minulý týden spustila druhý ze čtyř stupňů připraveného plánu pomoci uprchlíkům.

Ministr Rakušan dnes napsal, že se s ukrajinským velvyslancem v Praze dohodl na vzájemné koordinaci. "Především pokud jde o přijímání občanů Ukrajiny," uvedl šéf vnitra bez dalších podrobností.

Dnes v poledne by měl o situaci jednat Ústřední krizový štáb. Po skončen zasedání je naplánovaný briefing ministra Rakušana.

Ministerstvo vnitra již dříve připravilo čtyřstupňový plán pomoci uprchlíkům z Ukrajiny podle intenzity pomoci a počtu příchozích. Minulý týden vláda spustila druhý ze čtyř stupňů. Počítá tak v tuto chvíli se zajištěním 5000 lidí. Na tuto podporu a zabezpečení by podle odhadů mohlo být potřeba 1,5 miliardy korun.

Vláda také v minulém týdnu rozhodla o zaslání zbraní a munice Ukrajině. První vlak s vojenským materiálem za zhruba 188 milionů Kč dorazil na místo určení v neděli. O vypravení druhého vlaku s dodávkou za 400 milionů Kč informovala armáda dnes ráno.