Ve Francii, kde za poslední den počet mrtvých stoupl o 27 na 175, platí od dnešního poledne karanténní režim po celém území. K omezení pohybu lidí přistupuje od středečního poledne i Belgie. Číně se sice v provincii Chu-pej, která je považována za epicentrum pandemie koronaviru, daří snižovat počet infikovaných, problémem se v zemi ale stávají importované případy.

Šéfové států a vlád Evropské unie se večer dohodli, že jejich země zajistí plynulou přepravu potravin a léků přes vnitřní hranice unie. V situaci, kdy Evropská komise pročítá pro letošek v EU s recesí, lídři států přislíbili evropské ekonomice jakoukoliv dostupnou pomoc.

Podle odhadů by v Německu, Francii, Španělsku, Itálii a Británii mohl vrchol epidemie přijít až koncem března s celkovým počtem až 80.000 případů, což by se přiblížilo bilanci Číny. V Česku je nyní 434 potvrzených případů.

V Itálii je nejzávažnější situace v regionu Lombardie, kde od pondělka přibylo 220 mrtvých. Lombardské nemocnice varují, že už nemají další lůžka pro lidi, kteří potřebují podporu dýchacích přístrojů, nemocné proto převážejí do sousedních oblastí. Ve Francii od pondělka přibyla více než tisícovka nakažených, testy infekci prokázaly u 7730 lidí. Počet mrtvých se za poslední den zvýšil o 27 na 175.

Rakouská armáda od května do boje proti koronaviru povolává 3000 členů milic, které jsou obdobou aktivních záloh. Ambasády budou nově hlídat vojáci, aby ulevili policii. V Rakousku se koronavirem nakazilo přes 1330 lidí, málo z nich je v rizikovém věku a nemoc má u většiny pacientů mírný průběh. V sousedním Německu se koronavirem infikovalo 13 migrantů žijících v šesti zařízeních pro žadatele o azyl. V jednom takovém středisku se jeho obyvatelé proti úředně nařízené karanténě vzbouřili. Nákaza postihla i Friedricha Merze, který se uchází o předsednický post Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové.

V Dánsku se nebude od středečního dopoledne na jednom místě sejít více než deset lidí, oznámila premiérka Mette Frederiksenová.

Dopady koronaviru na hospodářství EU jsou očividné, německá automobilová skupina Volkswagen uzavře na dva až tři týdny evropské závody. Automobilka zároveň varovala, že letošní rok bude velmi obtížný. Škoda Auto s výrobou skončí ve středu večer. Provoz ve svém závodě v Maďarsku zastaví od pondělka také výrobce luxusních vozů Audi, který je rovněž součástí koncernu Volkswagen.

Závody skupiny Volkswagen v Číně provoz naopak obnovily. Výjimkou jsou závody ve městech Čchang-ša a Urumči. Daimler dnes oznámil, že se kvůli koronaviru rozhodl přerušit většinu své výroby v Evropě, a to prozatím na dva týdny.

Euro dnes kvůli obavám z dopadů koronaviru na ekonomiku eurozóny výrazně oslabovalo. Vůči dolaru tak sestoupilo pod 1,1 USD. Kolem 18:30 SEČ jednotná evropská měna ztrácela 1,8 procenta na 1,0977 USD. Naopak po pondělním propadu dnes posílily evropské akcie. Výrazný nárůst zaznamenala burza v Madridu, která těžila z ohlášených opatření španělské vlády na podporu ekonomiky. Panevropský akciový index STOXX 600 se dnes zvýšil o 2,26 procenta a uzavřel na 291,07 bodu, zatímco v pondělí se propadl o téměř pět procent.

Pevninská Čína, tedy bez Hongkongu a Macaa, v bilanci za pondělí oznámila 21 nových případů. Pouze jeden ale připadal na Chu-pej, zbytek se týkal lidí, kteří se do Číny vrátili z ciziny. Situace se zlepšila i v Jižní Koreji, která už třetí den v řadě hlásí méně než sto nakažených.

V Kyjevě zatkla policie pět lidí, kteří se při ozbrojené loupeži pokusili ukrást ze zaparkovaného auta 100.000 roušek. Vydávali se za příslušníky policie, majitele auta zbili a roušky mu vzali. Ukrajinské úřady také turistům uzavřely oblast kolem jaderné elektrárny v Černobylu, jejíž reaktor vybuchl v roce 1986.