Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU kvůli ohrožení jaderné elektrárny daruje Ukrajině pět milionů jodových tablet

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Evropská unie kvůli ohrožení Záporožské jaderné elektrárny daruje Ukrajině pět milionů jodových tablet, které v případě úniku radiace slouží k ochraně zdraví obyvatel. Informovala o tom dnes Evropská komise. Dodání tablet z unijních rezerv na Ukrajinu zajistí Německo, dalších půl milionu tablet pošle Rakousko.

O tablety jodidu draselného minulý týden požádala Brusel sama Ukrajina kvůli zhoršující se situaci kolem Záporožské jaderné elektrárny, kterou od března okupují ruské invazní síly.

Kyjev i Moskva shodně popírají, že by na největší jadernou elektrárnu v Evropě jakkoliv útočily, a z pokračující ostřelování trvale obviňují protistranu. Znepokojená je i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která na místo vyslala inspekci, není ale jisté, zda se experti do areálu dostanou.

Jodové preparáty se používají při úniku radiace, jodid draselný slouží jako ochrana před navázáním radioaktivního jódu na štítnou žlázu a mimo jiné ho mají k dispozici i obyvatelé žijící v okolí českých jaderných elektráren.

Témata:  EU Záporožská jaderná elektrárna

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy