Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU kvůli ohrožení jaderné elektrárny daruje Ukrajině pět milionů jodových tablet

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Evropská unie kvůli ohrožení Záporožské jaderné elektrárny daruje Ukrajině pět milionů jodových tablet, které v případě úniku radiace slouží k ochraně zdraví obyvatel. Informovala o tom dnes Evropská komise. Dodání tablet z unijních rezerv na Ukrajinu zajistí Německo, dalších půl milionu tablet pošle Rakousko.

O tablety jodidu draselného minulý týden požádala Brusel sama Ukrajina kvůli zhoršující se situaci kolem Záporožské jaderné elektrárny, kterou od března okupují ruské invazní síly.

Kyjev i Moskva shodně popírají, že by na největší jadernou elektrárnu v Evropě jakkoliv útočily, a z pokračující ostřelování trvale obviňují protistranu. Znepokojená je i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která na místo vyslala inspekci, není ale jisté, zda se experti do areálu dostanou.

Jodové preparáty se používají při úniku radiace, jodid draselný slouží jako ochrana před navázáním radioaktivního jódu na štítnou žlázu a mimo jiné ho mají k dispozici i obyvatelé žijící v okolí českých jaderných elektráren.

Témata:  EU Záporožská jaderná elektrárna

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.