Nový typ vakcíny by měl vytvářet lepší ochranu před koronavirovými subvariantami BA.4 a BA.5, které v posledních měsících ve světě dominovaly. Její nasazení nejprve odpoledne doporučila Evropská léková agentura (EMA), záhy pak očkování "adaptovaným" přípravkem schválila Evropská komise.

"Víme, že covid je stále hrozbou. Proto jsme právě schválili posilující dávku od BioNTech a Pfizer proti současným variantám na základě doporučení EMA," napsala na twitteru předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. "Toto nám pomůže být na podzim více v bezpečí. Vakcinace je stále nejlepší způsob, jak se před covidem-19 ochránit," dodala.

Krok přišel deset dní poté, co komise povolila podávání posilujících dávek zaměřených na základní podobu varianty omikron, a to jak od konsorcia Pfizer/BioNTech, tak od firmy Moderna. "Očekává se, že společně s nedávno schválenou adaptovanou vakcínou proti původnímu viru a omikronu BA.1 pomůže tato nová adaptovaná vakcína zachovat optimální ochranu proti covidu-19, zatímco se virus vyvíjí," uvedla dnes EMA.

První vakcíny upravené na variantu BA.1 koronaviru byly už dodány do některých evropských zemí včetně Česka. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek minulý týden uvedl, že první dodávky speciálních dávek proti BA.4 a BA.5 očekává ve druhé polovině měsíce.