Slíbená podpora je součástí devítimiliardového balíku, který evropský blok avizoval už na jaře a ze kterého byla zatím poskytnuta pouze jedna miliarda. Uvolňování peněz provází jisté neshody ohledně toho, jakou část balíku mají tvořit granty a jakou úvěry. Pětimiliardovou půjčku členské státy formálně schválily před dvěma týdny.

"Těší mě, že mohu podepsat druhé memorandum o porozumění s Ukrajinou od chvíle, kdy Rusko zahájilo svou brutální válku," napsal na twitteru Dombrovskis po dokončení schvalovacího procesu. Dodal, že peníze poslouží Kyjevu pro uspokojení okamžitých finančních potřeb včetně vyplácení mezd a důchodů. "První část doručíme v polovině října, následující dvě části budou následovat později v (tomto) roce," napsal.

Evropské komisi záhy na twitteru poděkoval ukrajinský premiér Denys Šmyhal. "Tohle je další projev odhodlání EU podporovat Ukrajinu ve vítězství v téhle válce, v rekonstrukci a v cestě za evropskou budoucností," uvedl. Ukrajinská vláda v létě uváděla, že jí na provoz státu chybí zhruba pět miliard eur každý měsíc, a dala najevo nespokojenost s rychlostí finanční pomoci ze strany EU.

Unie v první polovině roku poslala válkou zasažené zemi půjčku ve výši 1,2 miliardy eur, první miliarda z aktuálně vypláceného balíku pak následovala na začátku srpna. Peníze si půjčuje na finančních trzích, přičemž záruky poskytují jednotlivé státy EU i unijní rozpočet.

O osudu zbývajících tří miliard, které chce sedmadvacítka Ukrajině poskytnout, se teprve rozhodne. Český ministr financí Zbyněk Stanjura minulý měsíc uvedl, že coby zástupce země nyní předsedající Radě EU bude na dalších zasedáních s kolegy tlačit na jejich uvolnění.