"Členské státy se rozhodly zmrazit majetek tří jednotlivců a jedné entity, které jsou za dodávky dronů odpovědné; EU je rovněž připravena rozšířit sankce i na další čtyři íránské subjekty, které už byly zařazeny na jiný sankční seznam v minulosti," oznámilo české předsednictví.

Evropský blok podle dřívějšího vyjádření mluvčí unijní diplomacie shromáždil "dostatečné důkazy" o tom, že Rusko na Ukrajině využívá íránské drony Šáhed-136, které vybuchují po zasažení cíle.

V posledních dnech se množily zprávy, že Rusko při útocích na Ukrajině využívá drony íránské výroby především ve snaze poškodit ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Podle některých zdrojů jich Teherán ruské armádě dodal stovky. Moskva tvrdí, že používá pouze ruské zbraně, například televize CNN ale v nové reportáži ukazuje íránský bezpilotní letoun sestřelený ukrajinskými obránci.

"Vítám rychlé kroky ze strany EU po mé pondělní výzvě k uvalení sankcí na Írán kvůli tomu, že pomáhá Rusům v zabíjení Ukrajinců a poškozování naší energetické infrastruktury," napsal na twitteru šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová naopak podle agentury AFP před novináři kritizovala tlak, který podle ní Západ vyvíjí na Teherán. "Washington za tímto účelem a prosazením svého postoje mobilizuje země NATO a EU," řekla Zacharovová.

Íránská ambasáda v Praze dnes informace o používání íránských dronů na Ukrajině ve vyjádření zaslaném ČTK označila za nepodložené. "Tato tvrzení stojí na vykonstruovaných domněnkách a nejsou ničím jiným než nástrojem propagandy, která živí protiíránskou politickou agendu,” uvedl zastupitelský úřad. Írán se podle ambasády "nadále bude konstruktivně zapojovat do mírového rozřešení krize".

Schválení nových postihů přichází bezprostředně poté, co EU uvalila sankce na 11 íránských činitelů a čtyři instituce včetně mravnostní policie, a to za jejich podíl na smrti 22leté Mahsy Amíníové a brutální potlačování následných protestů v Íránu. Evropští diplomaté v této souvislosti hovoří o tom, že unie již nedoufá v pokrok rozhovorů o kontrole íránského jaderného programu, a neváhá proto podnikat vůči Íránu diplomatické kroky.

Britský ministr zahraničí James Cleverly slíbil, že dnes kvůli dodávání dronů Rusku oznámí další britské sankce proti Teheránu. "Íránu nesmí být dovoleno porušovat rezoluce OSN," sdělil na twitteru.

Írán: Zprávy o chystané dodávce íránských střel jsou nepodložené

Írán dnes popřel zprávu médií, podle níž se chystá Teherán Rusku dodat střely krátkého doletu. O víkendu to napsal list The Washington Post. Šéf íránské diplomacie Hosejn Amírabdolláhján dnes na twitteru napsal, že je tato zpráva nepodložená.

Ukrajina obvinila Írán z dodávek bezpilotních letadel, které Rusko používá při útocích na její území. Státy Evropské unie kvůli tomu dnes zmrazily majetek třem Íráncům a jedné firmě, kteří jsou podle nich odpovědní za dodávky dronů.

Podle listu The Washington Post chystá Írán pro Rusko také dodávku střel typu země-země, které mají dostat ruské jednotky bojující na Ukrajině.

"Při telefonátu se (šéfem diplomacie EU) Josepem Borrellem jsem připomenul, že jsme proti válce na Ukrajině a jejímu stupňování. Obvinění, že chceme Rusku poslat střely, aby je použilo proti Ukrajině, není ničím podloženo," oznámil Amírabdolláhján.

Sdělil také, že Írán s Ruskem spolupracuje v otázce obrany, ale "íránskou politikou není posílat zbraně a drony proti Ukrajině".

Dodávky íránských dronů pro svou armádu popřelo také Rusko. Ukrajina tento týden požádala EU o další sankce proti Íránu, protože íránské drony zabíjejí Ukrajince. Írán vydal v úterý prohlášení, podle něhož je připraveny jednat s Kyjevem a vyjasnit situaci kolem údajných zbrojních dodávek Rusku.