reklama

"Vzhledem k válce mezi Izraelem a Hamasem a polarizaci, kterou v naší společnosti způsobuje, s nadcházející sezónou dovolených, existuje v Evropské unii obrovské riziko teroristických útoků," řekla novinářům před začátkem jednání o spravedlnosti a vnitřních věcech v Bruselu.

Informace, na kterých staví své obavy, pochází od členských zemí a zahrnují i rostoucí antisemitismus a činy motivované nenávistí vůči muslimům. Johanssonová ale nesdělila konkrétní informace, které vedly k těmto obavám.

Zmínila ale nedělní útok v Paříži, při němž radikální islamista zavraždil německého turistu. Eurokomisařka také oznámila, že EU poskytne dodatečných 30 milionů eur (730 milionů Kč) na zajištění bezpečnosti.

Podobné obavy vyjádřila německá ministryně vnitra Nancy Faeserová, která novinářům sdělila, že EU musí pečlivě monitorovat hrozby a propagandu, protože existuje vysoké riziko další "radikalizace násilných islamistických pachatelů".

Minulý týden byl v německé spolkové zemi Dolní Sasko zatčen mladý muž podezřelý, že se chystal spáchat teroristický útok během vánočních svátků. Několik dní předtím byli v Německu zatčeni dva mladíci, kteří údajně plánovali provedení bombového útoku na vánočním trhu v Leverkusenu v Severním Porýní-Vestfálsku.

V říjnu byl francouzský učitel ubodán k smrti při útoku nožem ve škole v Arrasu. Incident francouzské úřady považovaly za teroristický útok. Koncem listopadu německá domácí špionážní agentura také uvedla , že válka mezi Izraelem a Hamasem podnítila zvýšené riziko útoků radikalizovaných islamistů uvnitř Německa.