reklama

Několik desítek stoupenců krajní pravice předloni v listopadu tímto způsobem protestovalo v Katovicích proti tomu, že zástupci Občanské platformy (PO) podpořili v Evropském parlamentu usnesení obsahující výhrady ke stavu právního státu v Polsku. Své shromáždění tehdy nazvali "Stop moderní Targowici". Naráželi tak na události z roku 1792, které vedly k dělení Polska a které jsou v této zemi považovány za symbol zrady.

Podle prokuratury pověšení fotografií europoslanců na šibenici mělo symbolický charakter a navazovalo na historický obraz představující věšení portrétů zrádců z Targowice. Vyšetřovatelé také uvedli, že nikdo na shromáždění nacionalistů v Katovicích politikům PO nevyhrožoval, ani nevyzýval ke spáchání nějakého trestného činu.

Europoslankyně Róža Thunová, jejíž fotografii nacionalisté "oběsili" , uvedla, že se proti rozhodnutí prokuratury odvolá. Tento čin považuje za vyzývání k vraždě. "Věšení na šibenicích je vyzývání k zabíjení. Byla vykonána symbolická poprava za politické názory a podle prokuratury je to v pořádku," podotkla Thunová. Připomněla, že nacionalisté v minulosti vytvořili symbolické úmrtní oznámení starostovi Gdaňsku Pawlovi Adamowiczovi. Letos v lednu byl tento politik, který se rovněž stal terčem nenávistné kampaně v polské veřejnoprávní televizi, zavražděn.

Kritici tvrdí, že rozhodnutí katovické prokuratury je politicky motivované, píše agentura AP. Připomínají, že generální prokurátor a zároveň ministr spravedlnosti Zbigniew Zionro patří mezi prominentní členy polské národně-konzervativní vlády.

reklama