Díky těmto prostředkům zajistí naši humanitární partneři potraviny, vodu, lékařské vybavení či nouzové ubytování, řekl Lenarčič. Dodal, že sedmadvacítka spolupracuje s ukrajinskými úřady, aby pomoc odpovídala měnícím se potřebám na místě.

Evropská komise v tiskové zprávě uvádí, že Evropská unie od začátku ruské invaze na Ukrajinu vyčlenila na pomoc 700 milionů eur, z této částky je 13 milionů eur určených sousednímu Moldavsku. Kromě této celounijní podpory posílají pomoc Ukrajincům i jednotlivé členské země sedmadvacítky - jde například o sady první pomoci, potraviny, ochranné oblečení, hasičské vozy nebo mobilní nemocnice.

Na Slovensku, v Rumunsku a v Polsku byla zřízena logistická centra pro rychlejší rozdělování pomoci. Více než 500 lidí z Ukrajiny a Moldavska, kteří potřebovali dlouhodobou nebo akutní lékařskou péči, ji dostalo v nemocnicích v zemích Evropské unie.

Podle OSN potřebuje humanitární pomoc 15,7 milionu obyvatel Ukrajiny, kde před propuknutím války žilo na 44 milionů lidí. V důsledku války muselo své domovy opustit více než 14 milionů osob, z nich skoro sedm milionů uprchlo do sousedních zemí. V současnosti přebývá skoro 13 milionů lidí v oblastech bojů, odkud odejít nechtějí nebo nemohou.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 368 551 lidem z Ukrajiny, ve středu jich přibylo 1008. Cizinecké policii se přihlásilo téměř 289 tisíc osob, dalších 1968 jen za včerejšek. 

Poválečná obnova Ukrajiny je náš zájem i morální povinnost, řekla šéfka EK

Poválečná obnova Ukrajiny je v našem zájmu a je to i naše morální povinnost. Při zahájení festivalu zaměřeném na inovativní stavitelství a udržitelnou architekturu to dnes v Římě řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle předsedkyně komise ale musí Evropa hledět na to, aby i v krizových podmínkách při investicích do rekonstrukce Ukrajiny dbala také na ekologické aspekty.

Festival New European Bauhaus (Nový evropský Bauhaus) odkazuje na významnou umělecko-průmyslovou školu Bauhaus, která začátkem 20. století znamenala převrat pro moderní architekturu, umění a design.

Von der Leyenová řekla, že akce je i příležitostí pro Ukrajinu, která se bude dlouho vzpamatovávat z válečných škod napáchaných ruskou armádou. Na programu dnes byla například debata, do níž se zapojil starosta zničeného Mariupolu a ukrajinští architekti. "Obnovíme Ukrajinu. Není to jen v našem zájmu. Jde i o morální povinnost... A když už se do toho pustíme, pak bychom to měli udělat správně," řekla šéfka unijní exekutivy v muzeu moderního umění Maxxi.

Na pódiu vedle předsedkyně komise seděl například čerstvý držitel architektonické Pritzkerovy ceny Diébédo Francis Kéré, který u svých staveb často používá udržitelné způsoby stavění a přírodní materiály. Porota jej ocenila za tvorbu, která se vyznačuje skromností, odvahou, adaptací na přírodní podmínky i ekologickými inovacemi.