Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská země chce otestovat všechny své obyvatele na covid-19

Lucembursko
Lucembursko
Foto: Pixabay

Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech budou otestováni všichni obyvatelé i všichni lidé, kteří do druhé nejmenší země Evropské unie přijíždějí za prací přes hranice. Informovala o tom dnes agentura AP.

Velkovévodství, které je po Maltě v EU druhé nejmenší i co do počtu obyvatel, je zároveň jednou z nejbohatších zemí, pokud jde o výši hrubého domácího produktu (HDP) na hlavu. Ambiciózní testovací plán však prověří jeho kapacity, napsala agentura.

Cílem programu je utlumit případnou druhou vlnu pandemie dříve, než nastane. Mnozí v zemi ji totiž očekávají po létě. Lucembursko dosud evidovalo téměř 4000 lidí s koronavirovou nákazou a 110 obětí.

"Prvním cílem je přetrhat tyto infekční řetězy napříč celou populací a v podstatě ztlumit druhou potenciální vlnu, která by mohla následovat," řekl mluvčí lucemburské pracovní skupiny pro covid-19 Paul Wilmes.

Rozsáhlé testování je nezbytné, protože je často nejasné, jak snadno se virus přenáší z jednoho člověka na druhého, podotkla AP.

Lucemburské úřady budou mít k dispozici 17 testovacích stanovišť, ke kterým bude možné zajet automobilem, pěšky nebo na kole. Do konce července by měl test absolvovat každý Lucemburčan. Výsledky testů založených na výtěru z krku by se lidé měli dovědět do dvou dnů. Lidé s pozitivním výsledkem se budou muset izolovat a jejich kontakty budou trasovány, napsala AP.

Testování se odehraje v několika fázích, přičemž první na řadu přijdou lidé vystavení největšímu riziku nákazy jako jsou zdravotní sestry, policisté či kadeřníci. Vždy po dvou týdnech budou tito lidé k testování přizváni znovu.

Testování je dobrovolné, ale úřady spoléhají na dostatek občanské odpovědnosti, díky níž by se měli testování zúčastnit téměř všichni občané.

Témata:  Lucembursko COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

11. dubna 2024 19:06

Orbán má nového nepřítele. Péter Magyar do ulic přivedl desítky tisíc lidí

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy