Povinné nošení roušek kvůli nemoci covid-19 lidem dnes v prostředcích veřejné dopravy a v obchodech zavedlo také Sasko, které stejně jako Bavorsko sousedí s Českou republikou. Ta je v Evropě průkopníkem tohoto opatření. Češi povinně nosí roušky mimo domov od 19. března.

Povinné nošení látkových roušek nebo šátků přes ústa a nos v prostředcích veřejné dopravy už minulý týden ohlásila také spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko na severovýchodě Německa. Opatření tam bude platit od příštího pondělí.

Kromě toho platí povinnost nošení roušek v obchodech a dopravě v některých jednotlivých německých městech, jako je durynská Jena. Německá vláda jejich nošení důrazně doporučuje.

Zavádění povinného nošení roušek v některých německých regionech jde ruku v ruce s velmi postupným uvolňováním opatření na zamezení šíření koronaviru. Regionální úřady očekávají, že v důsledku nynějšího postupného otvírání obchodů či škol se výrazně zvýší používání prostředků místní dopravy a v autobusech či vlacích bude stěží možné dodržovat požadované odstupy mezi lidmi.

Kancléřka Angela Merkelová dnes v rozhovoru s členy předsednictva Křesťanskodemokratické unie (CDU) ostře kritizovala diskuse, které se v zemi vedou o uvolňování opatření. Podle DPA hovořila přímo o "orgiích diskusí o otvírání", k nimž v některých spolkových zemích vede opatrné uvolňování. Kancléřka vyjádřila velké obavu ze zhoršení trendu šíření nákazy v Německu, protože podle ní hrozí, že příliš málo lidí bude dodržovat omezení kontaktů mezi lidmi.

V Lucembursku dnes vstoupilo v platnost nařízení, podle kterého si lidé musí kvůli šíření koronaviru zakrývat na veřejnosti ústa a nos. V praxi budou muset lidé roušky, šátky či šály přes obličej nosit hlavně v obchodech a ve veřejné dopravě, informovala agentura DPA. O podobném opatření uvažuje už i Francie.

Na zavedení povinnosti zakrývat si ústa a nos na veřejnosti se lucemburská vláda dohodla již minulou středu. Premiér Xavier Bettel oznámil, že občané i všichni, kdo v Lucembursku pracují, dostanou k dispozici z vládních zásob až pět roušek.

V Lucembursku, které má 600.000 obyvatel, se podle posledních údajů potvrdilo 3550 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Nemoci covid-19, kterou virus způsobuje, podlehlo dosud 73 osob. V lucemburských nemocnicích je 181 lidí nakažených koronavirem, z toho 31 na jednotkách intenzivní péče.

Povinnost nosit roušky, šály či šátky platí v Česku od 19. března. Podobné opatření zavedli také na Slovensku, v Polsku, v Turecku či v Izraeli. V určitých případech je zakrytí nosu a úst povinné i ve Slovinsku či v Rakousku. Německo minulý týden občanům "naléhavě" doporučilo nošení roušek, některé spolkové země se ale rozhodly jít cestou nařízení. Dnes povinné nošení roušek v hromadné dopravě zavedlo Sasko, příští týden se přidá Bavorsko.

K zemím s povinností nosit roušky na veřejnosti by se brzy mohla připojit také Francie. Premiér Édouard Philippe v neděli uvedl, že je "pravděpodobné", že si budou muset Francouzi na veřejnosti zakrývat nos a ústa od 11. května. Právě od tohoto data by se měla ve Francii začít uvolňovat opatření přijatá v boji s šířením koronaviru.