reklama

O znovuzavedení povinných roušek v obchodech, volnočasových zařízeních či veřejných prostorách uvažuje mimo jiné berlínská regionální vláda.

V Německu každý den přibývá okolo 110.000 potvrzených případů nákazy, Lauterbach se ale domnívá, že skutečná čísla mohou být až čtyřikrát vyšší. "To znamená, že nyní možná nemáme denně 100.000 nových nákaz, ale kdyby se spočítaly všechny případy, tak až 400.000," řekl. Rozpor vidí v tom, že lidé, kteří nákazu zjistí rychlotestem, poté nejdou na PCR rozbor.

Podzimní vlna covidu-19 je podle Lauterbacha patrná i v nemocnicích, kde rostou počty obsazených lůžek včetně těch na jednotkách intenzivní péče. Je tak přesvědčen, že nastal čas k omezenému zpřísnění karanténních opatření, aby se země v případě dramatické situace vyhnula razantním krokům. Za omezená zpřísnění považuje především roušky ve vnitřních prostorách.

Respirátory třídy FFP2 jsou v Německu nyní povinné pouze v hromadné dopravě a ve zdravotních zařízeních. Další zavádění roušek je pak už v pravomoci spolkových zemí. Berlínská senátorka pro zdravotnictví Ulrike Goteová, jejíž funkce odpovídá v metropolitní vládě ministerské, chce v nadcházejícím týdnu navrhnout nařízení roušek v obchodech a muzeích, stejný krok zvažuje i sousední Braniborsko. Berlín i Braniborsko chystaná zpřísnění označují jako mírná.

Za klíčové preventivní opatření považuje Lauterbach nadále očkování. Na dnešní tiskové konferenci tak představil novou kampaň, ve které vystupuje více než 80 lidí. Ti hovoří o svých zkušenostech s těžkým průběhem covidu, především pak o dlouhodobých následcích infekce.