Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo ke 2. únoru zruší povinné roušky v dálkové dopravě

Německo, ilustrační fotografie.
Německo, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Německo ke 2. únoru zruší povinné nošení roušek v dálkové dopravě. Dnes to oznámil spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, který chce nyní spoléhat na vlastní odpovědnost cestujících. K uvolnění karanténního nařízení bude nutné změnit zákon, který dosud počítá s nošením respirátorů v dálkových autobusech a vlacích až do 7. dubna. V letadlech roušky Německo nevyžaduje.

"Musíme se více spoléhat na vlastní odpovědnost lidí a na dobrovolné nošení roušek," řekl Lauterbach na dnešní tiskové konferenci. Ten v posledních týdnech čelil rostoucímu tlaku, aby zrušil respirátory v dálkové dopravě. To ale dosud odmítal s tím, že epidemická situace je i přes značné zlepšení nadále riziková.

Celoněmecký zákon o potírání infekčních chorob nařizuje respirátory v dálkové dopravě, v regionální a městské dopravě pak o rouškách rozhodují samy spolkové země. Toho využily již Bavorsko, Šlesvicko-Holštýnsko a Sasko-Anhaltsko, které povinné roušky zrušily v prosinci.

Tento týden rozvolnění ohlásily další německé regiony. Sasko s rouškami v regionální dopravě skončí k 16. lednu, Meklenbursko-Přední Pomořansko, Berlín a Braniborsko ke 2. únoru a Durynsko ke 3. únoru. Na konci tohoto měsíce hodlá roušky zrušit i Bádensko-Württembersko.

Roušky jsou v Německu jedním z posledních viditelných opatření proti šíření covidu-19. Po novelizaci zákona tak respirátory zůstanou povinné jen v nemocnicích, pečovatelských zařízeních, v ordinacích lékařů a v dalších zdravotnických zařízeních.

Témata:  Německo zdravotnické roušky

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 10:24

Tragédie v Chorvatsku: Holčička vypadla z tobogánu

Oblíbené letovisko Lopar na ostrově Rab se stalo dějištěm otřesné tragédie. V úterý odpoledne zde po pádu z vodního tobogánu v aquaparku zemřela teprve dvouletá holčička německé národnosti. Podle informací portálu 24sata se neštěstí stalo, když se dítě sjíždělo tobogánem společně se svým otcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.