Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát New York po 28 měsících ruší povinnost nosit roušku ve veřejné dopravě

New York, ilustrační fotografie.
New York, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

V americkém státě New York ode dneška po 28 měsících končí povinnost nosit ve vlacích a v další veřejné dopravě roušky na ochranu před covidem-19 . Na tiskové konferenci to dnes oznámila newyorská guvernérka Kathy Hochulová.

"Ode dneška bude nošení roušek volitelné," řekla Hochulová s odkazem na nedávno upravené pokyny amerického Střediska pro pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). "Musíme do našich životů vrátit trochu normality.... Roušky jsou doporučené, ale nepovinné," dodala.

New York povinnost nosit roušky ve veřejné dopravě zavedl v dubnu 2020, kdy se město New York potýkalo s mohutným šířením koronaviru.

"Vždycky to byla viditelná připomínka toho, že tady něco není normální, a bylo to tam ze správného důvodu. Chránilo to zdraví. Teď jsme někde úplně jinde," poznamenala newyorská guvernérka.

Administrativa prezidenta Joea Bidena v dubnu oznámila, že již nebude prosazovat nařízení nosit roušky ve veřejné dopravě v USA. Stalo se tak poté, co federální soudkyně na Floridě rozhodla, že toto nařízení je nezákonné. New York v dubnu odmítl učinit stejný krok jako Washington.

V posledních měsících však mnoho cestujících v newyorské dopravě povinnost nosit roušky přestalo dodržovat.

Hochulová uvedla, že roušky budou nadále vyžadovány na některých místech, jako jsou zařízení s pečovatelskou službou a některá zdravotnická zařízení.

Ministerstvo spravedlnosti se proti rozhodnutí floridské soudkyně odvolalo, ale federální odvolací soud zatím neurčil termín stání.

Témata:  New York zdravotnické roušky

Související

Aktuálně se děje

15:10

8:33

Velikonoce jsou tady. Češi dnes slaví Velikonoční pondělí

Dnes je Velikonoční pondělí, významný den křesťanských i lidových tradic, který uzavírá velikonoční svátky. V mnoha českých domácnostech se od rána dodržují zvyky spojené s pomlázkou, barvením vajíček a přáním dobrého zdraví a štěstí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Mimořádná zpráva

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.