"Ode dneška bude nošení roušek volitelné," řekla Hochulová s odkazem na nedávno upravené pokyny amerického Střediska pro pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). "Musíme do našich životů vrátit trochu normality.... Roušky jsou doporučené, ale nepovinné," dodala.

New York povinnost nosit roušky ve veřejné dopravě zavedl v dubnu 2020, kdy se město New York potýkalo s mohutným šířením koronaviru.

"Vždycky to byla viditelná připomínka toho, že tady něco není normální, a bylo to tam ze správného důvodu. Chránilo to zdraví. Teď jsme někde úplně jinde," poznamenala newyorská guvernérka.

Administrativa prezidenta Joea Bidena v dubnu oznámila, že již nebude prosazovat nařízení nosit roušky ve veřejné dopravě v USA. Stalo se tak poté, co federální soudkyně na Floridě rozhodla, že toto nařízení je nezákonné. New York v dubnu odmítl učinit stejný krok jako Washington.

V posledních měsících však mnoho cestujících v newyorské dopravě povinnost nosit roušky přestalo dodržovat.

Hochulová uvedla, že roušky budou nadále vyžadovány na některých místech, jako jsou zařízení s pečovatelskou službou a některá zdravotnická zařízení.

Ministerstvo spravedlnosti se proti rozhodnutí floridské soudkyně odvolalo, ale federální odvolací soud zatím neurčil termín stání.