Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

New York se přidal ke státům USA, které upouští od povinného nošení roušek

New York
New York
Foto: Pixabay

V americkém státě New York ve čtvrtek skončí platnost nařízení požadujícího v obchodech či kancelářích kontroly očkování proti covidu-19 nebo nošení roušek. Oznámila to dnes guvernérka Kathy Hochulová.

New York se tak přidal k několika dalším státům s demokratickým vedením, které tento týden za zlepšující se epidemické situace ohlásily odklon od nařizování roušek na veřejných místech.

Vlnu oznámení týkajících se rozvolňování pravidel odstartoval v pondělí guvernér New Jersey Phil Murphy, když uvedl, že od druhého březnového týdne už jeho vláda nebude vyžadovat zakrývání dýchacích cest od pracovníků škol a žáků. "Do několika hodin přistoupili ke stažení některých nařízení o rouškách demokratičtí guvernéři v Kalifornii, Connecticutu, Delaware a Oregonu a další státy a města naznačily, že jejich nařízení by mohla brzy skončit," shrnuje deník The New York Times.

Dnes se nejdříve přidal stát Massachusetts, kde povinnost nosit roušky na školách vyprší s koncem měsíce, následně potvrdila spekulace médií guvernérka Hochulová. Ve čtvrtek nechá vypršet opatření, podle kterého musí podniky požadovat od návštěvníků doklad o vakcinaci nebo nošení roušky. Hochulová zároveň prozatím ponechává v platnosti nařízení týkající se škol a roušky v New Yorku zůstanou povinné i ve zdravotnických zařízeních a veřejné dopravě, podotýká agentura Reuters.

Změny v opatřeních přichází v momentě, kdy napříč Spojenými státy ustupuje epidemická vlna způsobená koronavirovou variantou omikron, která vyhnala počty nákaz i hospitalizací na rekordní hodnoty. Průměrné přírůstky infekcí spadly od poloviny ledna ze zhruba 800.000 na méně než 250.000 a bilance hospitalizací s koronavirem se letos poprvé dostává pod 100.000. Poradce Bílého domu pro boj proti koronaviru Anthony Fauci v úterním rozhovoru s listem Financial Times řekl, že USA opouští "plnohodnotnou pandemickou fázi covidu-19".

Šéfka Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenská nicméně dnes uvedla, že "velká část země" je stále klasifikována jako území s vysokým přenosem koronaviru, kde agentura doporučuje zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách. Na otázku, zda se obyvatelé mají řídit stanoviskem CDC nebo požadavky guvernérů, odpověděla, že jde o lokální rozhodnutí.

S ohlášeným koncem státních nařízení o rouškách na školách zodpovědnost v této věci přechází zpět na lokální lídry, všímá si v dnešním článku agentura AP, která připomíná, o jak výbušné téma v USA jde. "Otázka roušek na školách byla na mnoha místech země tak kontroverzní, že zasedání školních rad končila překřikováním i zatýkáním, ředitelé se potýkali s demonstracemi u svých domů a kandidáti na obou stranách sporu usilovali o posty ve školních radách ve snaze utvářet opatření," píše AP.

Témata:  New York USA zdravotnické roušky

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.