Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropské státy bojkotují Orbána. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Setkání prezidenta Ukrajiny s předsedou vlády Maďarska Viktorem Orbánem v Kyjevě (2. července 2024).
Setkání prezidenta Ukrajiny s předsedou vlády Maďarska Viktorem Orbánem v Kyjevě (2. července 2024).
Foto: president.gov.ua

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

K protestu Švédska se připojily i Finsko, Polsko a pobaltské státy - Estonsko, Lotyšsko a Litva. Tyto země budou na zasedáních zastupovat pouze státní úředníci. Podle vyjádření Stockholmu zvažují podobný postup i další členské státy EU.

Maďarsko převzalo rotující předsednictví Rady EU 1. července a bude ho vykonávat do konce roku. Orbán během prvních dní svého předsednictví navštívil Ukrajinu, Rusko a Čínu, přičemž tyto cesty označil za "mírové mise".

Orbánova návštěva Ruska, kde jednal s Putinem o válce na Ukrajině, pobouřila některé lídry EU, kteří varovali před ústupky vůči Moskvě a zdůrazňovali, že Orbán nejednal jménem celé Evropské unie. Předseda Evropské rady Charles Michel tuto cestu označil za politickou chybu.

"Kroky Maďarska během předsednictví v Radě EU jsou škodlivé a musí mít důsledky," prohlásila švédská ministryně pro evropské záležitosti Jessika Roswallová. Z tohoto důvodu se Švédsko a další země rozhodly neúčastnit se červencových neformálních setkání na politické úrovni.

Podle stanice BBC je Orbán jediným premiérem z hlav států a vlád zemí EU, který i po ruské invazi na Ukrajinu na jaře 2022 udržuje úzké vztahy s Kremlem. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó navštívil Rusko za poslední dva roky několikrát. 

Témata:  EU Viktor Orbán

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 13:13

Deštivé počasí má pokračovat. V části ČR bude vydatně pršet

Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy