Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropu čeká náročná zima. Mezi lidmi se šíří čtyři nebezpečná onemocnění

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V zimních měsících se některé evropské státy potýkají se zhoršující situací kolem čtyř virových onemocnění, která vrcholí právě v tomto období – chřipky, COVID-19, respiračního syncytiálního viru (RSV) a noroviru. Tento fenomén získal označení „čtyřdemie“ (quad-demic), a jak ukazují data britské zdravotní agentury UKHSA, situace vyžaduje pozornost veřejnosti i zdravotníků.

Podle údajů zveřejněných britským zdravotnictvím se během prvního prosincového týdne 2024 v průměru denně léčilo 1 861 pacientů s chřipkou v nemocnicích, což je o 70 % více než v předchozím týdnu.

Tento počet je navíc 3,5krát vyšší než ve stejném období loňského roku. Případy noroviru, známého jako „zimní střevní chřipka“, vzrostly o 10 % oproti minulému týdnu a o 64 % oproti loňsku. RSV, který způsobuje závažné infekce dýchacích cest zejména u dětí, poslal každý den do nemocnice 152 malých pacientů, což je nárůst oproti 107 případům z loňska.

Národní zdravotní ředitel NHS, Sir Stephen Powis, označil tuto situaci za „přílivovou vlnu případů chřipky a dalších sezonních virů“, která zatěžuje nejen pacienty, ale i celý zdravotní systém.

Termín „čtyřdemie“ popisuje současnou aktivitu čtyř běžných virových onemocnění, která v zimě dosahují různých vrcholů. Podle Dr. Davida Lloyda, praktického lékaře NHS, riziko spočívá v tom, že lidé mohou čelit komplikacím při souběžném nakažení několika z těchto nemocí. Přestože tato onemocnění nejsou nová, jejich kumulativní dopad představuje pro zdravotnictví i jednotlivce významnou výzvu.

Jedním z hlavních doporučení zdravotníků je očkování. V Česku je dostupné očkování proti chřipce a COVID-19, přičemž je třeba mít na paměti, že maximální ochrana nastupuje po několika týdnech od podání vakcíny. 

Dr. Lloyd upozornil na fenomén virové interference, kdy očkování proti jedné nemoci může nepřímo zvyšovat obranyschopnost proti jiným virovým infekcím. „Pokud se necháte očkovat proti chřipce, zvyšujete svou šanci chránit se před dalšími infekcemi, protože váš imunitní systém produkuje obecné antivirové látky,“ uvedl.

Mezi klíčová opatření patří důkladné mytí rukou mýdlem a vodou, vyhýbání se blízkému kontaktu s ostatními, pokud jste nemocní, a nošení roušek. V případě průjmu či zvracení NHS doporučuje nevracet se do práce, školy či školky dříve než 48 hodin po odeznění příznaků.

Pokud se příznaky onemocnění zhoršují, NHS doporučuje vyhledat urgentní lékařskou pomoc u praktického lékaře nebo v ambulanci. V případě vážného zhoršení je vhodné navštívit pohotovost.

Dr. Lloyd vyzývá veřejnost k zodpovědnému přístupu, zejména k očkování a dodržování hygienických opatření. „Pokud budeme dělat to, co máme, což zahrnuje očkování a rozumné chování, můžeme tuto zimu překonat,“ dodal.

Témata:  nemoci koronavirus (coronavirus) COVID-19 chřipka

Související

Aktuálně se děje

15. dubna 2025 16:48

Sbohem Aničce Slováčkové (†29). Loučili se blízcí, slavní i prezident

Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Kdyby Trump měl svědomí, druhý den po inauguraci stojí na Majdanu a čelí realitě ruské agrese

Donald Trump si svou politiku buduje na teatrálních prohlášeních a okázalých gestech. To by samo o sobě nemuselo být fatální, kdyby za těmito kroky stála fakta, a ne dezinterpretace nebo naprosté nesmysly. Jenže právě ty často tvoří základ jeho rozhodování – jako když nyní odmítl prodat Ukrajině systémy Patriot, protože podle něj za válku může Kyjev.