"Příliš mnoho lidí věří tomu, že tato pandemie je za námi. Já osobně cítím, že v zimě nás čeká několik těžkých měsíců a není to za námi," řekl Van-Tam televizi BBC. Dodal, že chování lidí a podávání posilujících třetích dávek vakcín určí, jak těžká zima bude. "Vánoce a ve skutečnosti všechny temnější zimní měsíce mohou být potenciálně problematické," řekl Van-Tam.

Anglie se chystá zavést povinné očkování pro pracovníky Národní zdravotní služby (NHS), napsal The Guardian. Nové opatření však bude podle informací listu platit nejdříve od dubna s ohledem na varování například od ministra zdravotnictví Sajida Javida, že kvůli nařízení by mohla řada zdravotníků dát během zimy výpověď. Podle nejnovějších dat NHS je z asi 1,5 milionu jeho pracovníků v Anglii očkováno dvěma dávkami vakcíny téměř 90 procent.

Britský premiér Boris Johnson v červenci zrušil protiepidemická omezení v Anglii a prohlásil, že v zimě se chystá čelit pandemii spíše očkováním než nařizováním nošení roušek nebo lockdownů. Při rušení restrikcí vyzdvihoval původně úspěšnou britskou očkovací kampaň, ale pomalejší očkování posilujícími dávkami znamená, že imunita mnohých citlivějších lidí může oslabovat. V posledních týdnech do britských statistik denně přibývalo v průměru kolem 40.000 nových případů infekce.

Vládní poradní vědecká komise SAGE je podle BBC toho názoru, že přísná opatření lze ještě odvrátit, pokud budou podniknuty zásadní kroky. Britský lékařský vědec a bývalý člen poradní skupiny SAGE Jeremy Farrar, varoval, že situace v Británii je stále znepokojivá. "Covidová krize zdaleka není překonaná," upozornil. "Vysoké úrovně přenosu, jaké vidíme ve Spojeném království, jsou nadále znepokojující," podtrhl.