Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Experti radí Johnsonově vládě, aby zavedla opatření proti šíření covidu

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson by se měl připravit na zavedení některých opatření k omezení šíření koronavirové infekce. Pokud zasáhne včas, sníží tak šanci, že později bude muset vyhlásit tvrdou uzávěru. Podle agentury Reuters to dnes uvedla britská vládní zdravotnická komise SAGE. Johnson později prohlásil, že současný nárůst nakažených vláda očekávala a není nutné zavádět epidemická omezení.

Podle Johnsonova kabinetu není důvod k zavedení protiepidemických opatření jako je povinné nošení ochranných roušek, nařízená práce z domova nebo prokazování se zdravotnickým pasem navzdory přibývajícím počtům nakažených. Ministr zdravotnictví Sajid Javid ale ve středu varoval, že podobné opatření byl vláda mohla zavést, pokud se nenechají očkovat lidé, kteří mají nárok na vakcínu proti covidu-19 nebo na třetí posilující dávku očkování.

Johnson zrušil téměř veškerá proticovidová opatření v Anglii v létě. Ústřední vláda v Londýně stanoví pravidla pouze pro Anglii; regionální vlády Skotska, Severního Irska a Walesu o svých krocích v boji s koronavirem rozhodují nezávisle.

V Británii ve čtvrtek poprvé od 17. července přibylo během jediného dne více než 50.000 nově nakažených koronavirem. Nových případů je za uplynulých sedm dní o skoro 18 procent více než v předminulém týdnu, mrtvých přibylo o 11 procent. Dnes země registrovala jen o něco méně případů než ve čtvrtek. Přibylo 49.289 infikovaných a zemřelo 180 pacientů s covidem-19.

"V případě narůstajících počtů nakažených by dřívější intervence snížila potřebu přísnějších, rušivějších a dlouhodobějších opatření," uvedla skupina SAGE v dokumentu, ve kterém doporučila, aby vláda zavedla některá mírnější opatření.

Statistický úřad ONS uvedl, že takzvaná prevalence, tedy podíl nakažených, je na nejvyšší hodnotě od ledna, kdy Británie zavedla třetí lockdown. Počty zemřelých jsou ale o poznání nižší než v zimě. Podle Johnsona může za menší počet úmrtí na nemoc covid-19 rozsáhlá očkovací kampaň. Vláda chce proto v zimě spoléhat spíše na očkování, než na zavádění uzávěr. Předseda vlády dnes uvedl, že si nemyslí, že by v zimě nastala potřeba vyhlásit lockdown.

Britský úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) informoval, že v současné době vyšetřuje novou mutaci koronavirové varianty delta označovanou jako AY.4.2. Podle odborníků se zdá, že je nakažlivější než dosavadní mutace, ale nejspíš nezpůsobuje závažnější průběh onemocnění.

Témata:  Boris Johnson Velká Británie koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.