Podle Johnsonova kabinetu není důvod k zavedení protiepidemických opatření jako je povinné nošení ochranných roušek, nařízená práce z domova nebo prokazování se zdravotnickým pasem navzdory přibývajícím počtům nakažených. Ministr zdravotnictví Sajid Javid ale ve středu varoval, že podobné opatření byl vláda mohla zavést, pokud se nenechají očkovat lidé, kteří mají nárok na vakcínu proti covidu-19 nebo na třetí posilující dávku očkování.

Johnson zrušil téměř veškerá proticovidová opatření v Anglii v létě. Ústřední vláda v Londýně stanoví pravidla pouze pro Anglii; regionální vlády Skotska, Severního Irska a Walesu o svých krocích v boji s koronavirem rozhodují nezávisle.

V Británii ve čtvrtek poprvé od 17. července přibylo během jediného dne více než 50.000 nově nakažených koronavirem. Nových případů je za uplynulých sedm dní o skoro 18 procent více než v předminulém týdnu, mrtvých přibylo o 11 procent. Dnes země registrovala jen o něco méně případů než ve čtvrtek. Přibylo 49.289 infikovaných a zemřelo 180 pacientů s covidem-19.

"V případě narůstajících počtů nakažených by dřívější intervence snížila potřebu přísnějších, rušivějších a dlouhodobějších opatření," uvedla skupina SAGE v dokumentu, ve kterém doporučila, aby vláda zavedla některá mírnější opatření.

Statistický úřad ONS uvedl, že takzvaná prevalence, tedy podíl nakažených, je na nejvyšší hodnotě od ledna, kdy Británie zavedla třetí lockdown. Počty zemřelých jsou ale o poznání nižší než v zimě. Podle Johnsona může za menší počet úmrtí na nemoc covid-19 rozsáhlá očkovací kampaň. Vláda chce proto v zimě spoléhat spíše na očkování, než na zavádění uzávěr. Předseda vlády dnes uvedl, že si nemyslí, že by v zimě nastala potřeba vyhlásit lockdown.

Britský úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) informoval, že v současné době vyšetřuje novou mutaci koronavirové varianty delta označovanou jako AY.4.2. Podle odborníků se zdá, že je nakažlivější než dosavadní mutace, ale nejspíš nezpůsobuje závažnější průběh onemocnění.