reklama

Na to, aby se vydal policii, mu soud dal pět dní, termín vypršel dnes. Zuma ale v sobotu vznesl k ústavnímu soudu požadavek o přezkoumání rozhodnutí a soud oznámil, že ho projedná 12. července.

Exprezidenta vyšetřuje zvláštní komise, která prověřuje případy korupce z doby, kdy byl viceprezidentem a pak z jeho prezidentského mandátu v letech 2009 až 2018. Vyslechla už několik svědků. Zuma se dostavil pouze jednou, zbylá předvolání ignoroval. Považuje komisi za zaujatou a vyšetřování za vyřizování politických účtů.

K Zumovu domu v Nkandle v provincii KwaZulu-Natal dnes přišlo několik set lidí odhodlaných podle agentury AP bránit exprezidenta před zatčením. Do města dorazila i delegace vládního Afrického národního kongresu (ANC), která chtěla Zumu přimět, aby se podřídil soudnímu rozhodnutí.

Zuma před fanoušky zopakoval, že se nebojí jít do vězení, protože už byl vězněn za vlády apartheidu. "Šel jsem do vězení, když jsem bojoval za svobodu a právo, a vypadá to, že musím znovu začít od nuly a bojovat za svobodu znovu. Nikdo mi má práva nemůže vzít proto, že si myslí, že rozumí zákonům. Ti, proti nimž jsem za svobodu bojoval, se otáčejí v hrobech," řekl v jazyce Zulů.

Dodal, že ústavní soud požádal, aby byl trest buď zrušen, nebo zkrácen. Jeho nadace oznámila, že exprezident bude také usilovat o vydání zákazu své zatčení.

reklama