Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nepokoje v JAR podle nové bilance nepřežilo více lidí, než se uvádělo

Jacob Zuma
Jacob Zuma
Foto: news.com

Nepokoje, jimiž Jihoafričané v minulých dnech reagovali na uvěznění bývalého prezidenta Jacoba Zumy, nepřežilo 337 lidí. Oznámila to dnes jihoafrická ministryně pro malé podnikání Khumbudzo Ntshavheniová. Ve středu vláda uváděla, že při protestech a rabování zemřelo 276 lidí.

Ntshavheniová dnes upřesněný údaj vysvětlila tím, že zemřely desítky lidí, kteří podlehli zranění. Policie podle ministryně nyní uvádí, že jenom v Johannesburgu je 79 mrtvých a v Zumově domovské provincii KwaZulu-Natal 258. Od středy se tak bilance zvýšila o 61 obětí.

V budovách, hangárech a v průmysových zónách jsou podle ministryně stále nalézána další těla.

Nepokoje vypukly 9. července v KwaZulu-Natalu. Den předtím Zuma nastoupil do vězení, aby si odpykal 15měsíční trest, k němuž ho odsoudil ústavní soud za pohrdání justicí. Nespolupracoval totiž s komisí, která vyšetřuje údajnou korupci z doby, kdy byl v úřadu prezidenta a viceprezidenta. Prezidentem JAR byl v letech 2009 až 2018 a opakovaně se nedostavil před komisi svědčit.

Jeho stoupenci po uvěznění začali protestovat nejen v exprezidentově domovské provincii, ale i v sousedním Gautengu, kde leží Johannesburg. Prezident Cyril Ramaphosa řekl, že šlo o řízené akce, jejichž smyslem bylo destabilizovat Jihoafrickou republiku. Chaos trval týden.

Zuma dostal povolení odejít dnes z věznice, aby se mohl zúčastnit pohřbu svého bratra. Vězeňská správa oznámila, že povolení bylo uděleno z rodinných důvodů vzhledem k tomu, že si Zuma odpykává krátký trest a je řazen k málo rizikovým vězňům.

Zuma brzo ráno odjel z věznice v Estcourtu do Nkandly vzdálené 175 kilometrů, kde má být pohřben jeho 77letý bratr Michael. Zemřel po dlouhé nemoci.

Témata:  Jihoafrická republika Jacob Zuma

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.