Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

FBI prohledává Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným dokumentům

FBI
FBI
Foto: FBI **www.fbi.gov**

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provádí prohlídku v prázdninovém domě prezidenta Joea Bidena. Médiím to dnes řekl jeho advokát Bob Bauer. Prohlídka podle listu The New York Times souvisí s dřívějším nálezem utajovaných dokumentů v Bidenově washingtonské kanceláři a v jeho domě. Bauer uvedl, že prezident s úřady plně spolupracuje a více informací poskytne, až vyšetřovatelé dokončí prohlídku.

"Dnes, za prezidentovy plné spolupráce a podpory, provádí ministerstvo spravedlnosti prohlídku v jeho domě v Rehobothu v Delawaru. V souladu se svými standardními postupy jde o předem veřejně neoznámenou prohlídku a my jsme souhlasili se spoluprací," uvedl Bauer. Ministerstvo spravedlnosti se k věci prozatím odmítlo vyjádřit.

Akce FBI představuje nejnovější vývoj v kauze utajovaných dokumentů nalezených u Bidena, které pocházejí z doby, kdy byl viceprezidentem v administrativě Baracka Obamy. Biden ostře kritizoval republikánského exprezidenta Donalda Trumpa, když vyšetřovatelé nalezli utajované dokumenty v jeho floridském sídle.

V úterý americká média informovala, že FBI podobnou prohlídku provedla už v listopadu v Bidenově washingtonské kanceláři výzkumné organizace Penn-Biden Center poté, co tam prezidentovi spolupracovníci našli malé množství utajovaných dokumentů.

Američtí prezidenti i viceprezidenti mají po skončení mandátu povinnost odevzdat svoji korespondenci i další takzvané prezidentské záznamy a rovněž utajované dokumenty Národnímu archivu USA.

Témata:  Joe Biden FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation)

Související

Aktuálně se děje

9. února 2026 4:00

Týdenní předpověď počasí. Meteorologové řekli, kdy přijde změna

V Česku se bude během probíhajícího únorového týdne oteplovat. Teploty mohou vyšplhat až na 11 stupňů nad nulou, než o nadcházejícím víkendu dojde k ochlazení. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ghislaine Maxwell

Epsteinova společnice Maxwellová odmítla vypovídat. Promluví, pokud ji Trump dá milost

Ghislaine Maxwellová, odsouzená společnice sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina, v pondělí odmítla vypovídat před dozorčím výborem americké Sněmovny reprezentantů. Maxwellová se k výslechu připojila virtuálně z texaského vězení, kde si odpykává dvacetiletý trest za obchodování s lidmi. Navzdory očekávání zákonodárců však využila pátého dodatku americké ústavy, který jí dává právo nevypovídat, aby se vyhnula sebeobvinění.