Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

FDA schválila druhou posilovací dávku vakcíny Pfizer/BioNTech pro lidi nad 50 let

Vakcína, ilustrační foto
Vakcína, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes schválil možnost aplikace druhé posilovací dávky vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech pro všechny osoby starší 50 let. U lidí nad 12 let další posilovací dávku, tedy celkově čtvrtou, schválil v případě, že mají narušený imunitní systém. Americká média poznamenaly, že se experti zatím zcela neshodují, zda další dávky proticovidových vakcín přináší výrazné navýšení imunity.

Podle rozhodnutí FDA je možné čtvrtou dávku aplikovat nejméně čtyři měsíce po předchozí injekci. Vědcům nicméně není dosud jasné, jak dlouho přetrvává ochrana po třetí dávce vakcíny a kdy je tedy nejlepší dostat čtvrtou.

FDA před dnešním rozhodnutím věc nekonzultovala se svým nezávislým panelem expertů jako v případě minulých obdobných rozhodnutí. Agentura AP to vysvětluje tím, že odborníci nejsou zcela jednotní v tom, kolik dat je potřeba k vyhodnocení prospěšnosti čtvrté dávky.

Izrael začal druhou posilovací injekci nabízet jako jedna z prvních zemí na světě a jeho data nenasvědčují, že by u mladších lidí bez dalších zdravotních komplikací výrazně posilovala ochranu před covidem-19. U osob nad 60 let přeočkovaných čtvrtou dávkou po nejméně čtyřech měsících bylo sice zlepšení patrné, nicméně nepříliš výrazné.

Pfizer původně žádal FDA o povolení čtvrté dávky pro osoby starší 65 let a firma ani FDA dnes nevysvětlily, proč byla nakonec věková hranice o 15 let snížena.

Šéf Pfizeru Albert Bourla v prohlášení uvedl, že firma pracuje na nové vakcíně, která by chránila nejen před nyní známými variantami koronaviru, ale "rovněž poskytla trvalejší (imunitní) odezvu". Vědci nyní testují některé vakcíny vyvinuté přímo proti vysoce nakažlivé variantě omikron, americký Národní ústav zdraví (NIH) nicméně nedávno zveřejnil výsledky studie na opicích, podle nichž specificky cílená očkovací látka neměla výrazně lepší ochranný efekt než původní vakcína.

Experti v USA v posledních dnech stále hlasitěji varují před subvariantou omikronu označovanou BA.2, která v některých evropských zemích způsobila nový nárůst incidence po poklesu poslední vlny. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dnes oznámilo, že podle jeho odhadů je nyní subvarianta zodpovědná za 55 procent všech nových nákaz v USA, asi o 15 procent víc než v polovině března. Počty nových případů se však ve Spojených státech nyní nezvyšují a drží se v průměru mírně nad 30.000 za den.

Témata:  USA očkování COVID-19 koronavirus

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy