reklama

"Soud stanoví nový harmonogram, když se mu mandát vrátí, pokud se tak stane," prohlásila Chutkanová. Březnový termín se vzhledem k trvání rozhodování Nejvyššího soudu už několik dní zdál být nerealistický. Soudkyně už dříve avizovala, že s původním termínem moc nepočítá, protože si naplánovala jiná jednání na dobu, kdy mělo probíhat hlavní líčení s exprezidentem Trumpem.

Až do pátku mělo jít o první hlavní líčení v rámci některé ze čtyř trestních kauz bývalého prezidenta. Už v prosinci ale došlo k pozastavení přípravného řízení kvůli odvolání Trumpa proti zamítnutí námitky, že nemůže být obžalován za skutky během mandátu. Na verdikt odvolacího soudu se čeká. Politik přitom avizoval, že se případně odvolá i k Nejvyššímu soudu.

Nyní se tak zdá, že k soudu jako první dospěje kauza z New Yorku, ve které je favorit na zisk republikánské nominace pro boj o Bílý dům obviněn z falšování finančních záznamů kvůli platbě pornoherečce Stephanie Cliffordové za mlčení o údajném románku. Začít by se mělo 25. března.

Donald Trump je prvním obžalovaným exprezidentem v historii země. V dalších procesech, které mají začít v květnu a srpnu, je obžalován z neoprávněného nakládání s utajovanými dokumenty a ze snahy zvrátit výsledky voleb ve státě Georgia.